Türkiye ekonomisi daraldı 12.12.2016

Türkiye ekonomisi, yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 1.8 daraldı.

0
3357

TÜİK üçüncü çeyrek çeyrek büyüme verilerini açıkladı

Türkiye ekonomisi yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 1,8 küçülerek 27 çeyreğin ardından ilk kez daraldı.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) metodoloji değişikliğiyle hesapladığı verilere göre, üçüncü çeyrekte gayrisafi yurtiçi hasıla yüzde 1,8 daraldı.

Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi büyümenin yüzde 0,3 olarak gerçekleşmesi yönündeydi.

Ancak bazı analistler, turizm sektörünün yaşadığı sıkıntıların yaz aylarında belirginleşmesinin de etkisiyle ekonomik aktivitede 27 çeyrek sonra ilk kez daralma yaşanmış olabileceğini dile getiriyordu.

TÜİK verilerine göre ekonomide son olarak 2009 yılı üçüncü çeyrekte yüzde 2,8 daralma gerçekleşmişti.

KAMU HARCAMALARINDA BÜYÜK ARTIŞ

Hanehalklarının nihai tüketim harcamaları yüzde 3,2 azalırken, devletin nihai tüketim harcamaları yüzde 23,8 arttı ve gayrisafi sabit sermaye oluşumu yüzde 0,6 azaldı.

Mal ve hizmet ihracatı, 2016 yılının üçüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 7 azaldı, ithalatı ise yüzde 4,3 arttı.

Gayrisafi yurtiçi hasılayı oluşturan faaliyetler incelendiğinde; tarım sektörünün toplam katma değeri yüzde 7,7 azaldı, sanayi sektörünün toplam katma değeri yüzde 1,4 azaldı, inşaat sektörünün toplam katma değeri yüzde 1,4 arttı ve hizmetler sektörünün toplam katma değeri yüzde 8,4 azaldı.

HEDEFLERİN ALTINDA KALACAK MI?

Yılın ilk yarısında özellikle iç talebin katkısı ile kuvvetli bir büyüme yaşanmasına karşın üçüncü çeyrekte gerek darbe girişiminin gerekse küresel ve jeopolitik gelişmelerinin etkisiyle gayri safi yurtiçi hasılanın (GSYH) OVP hedefinin oldukça altında kalması bekleniyor.

Revize edilmeden önce Orta Vadeli Program’da (OVP) 2016 için yüzde 4,5 büyüme öngörülüyordu. Revize OVP’de ilgili tahmin yüzde 3,2’ye indirildi. Ancak son gelişmelerden sonra ekonomi yönetimi revize tahmine de ulaşamayabileceğini, yüzde 2,8 civarında büyümenin başarı sayılacağını belirtmişti.

2015 VERİLERİNDE REVİZYON

Türkiye İstatistik Kurumu geçen hafta yaptığı açıklamada büyüme hesaplamalarında revizyon yaptığını duyurdumuştu.

Hesaba ‘gözlenemeyen ekonomi hesabının geliştirilmesi’ ifadesiyle kayıt dışı ekonomi de dahil edilirken, devlet sınıflaması da yenilendi.

Buna göre 2015 yılı büyümesi yüzde 6,1 olurken, kişi başına GSYH cari fiyatlarla 29,885 TL, ABD doları cinsinden 11,014 dolar olarak hesaplandı. Eski hesaplama yöntemine göre kişibaşına düşen milli gelir geçen yıl 9,177 dolar olarak hesaplanmıştı. Büyüme ise yüzde 4 olarak hesaplandı.

KAYNAK: Business HT

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.