Türkiye’nin notu değişecek mi?

0
2372

Moody's'in gelecek hafta yapacağı gözden geçirme öncesi değerlendirmede bulunan ekonomistler, kuruluştan yatırım yapılabilir olan kredi notunda ve negatif olan görünümünde herhangi bir değişiklik beklemediklerini ifade ediyor.

Ziraat Yatırım Ekonomisti Bora Tamer Yılmaz, konuya ilişkin değerlendirmesinde, genel hatlarıyla Moody's'in değerlendirmesinin Fitch'in değerlendirmesiyle uyumlu ve benzer açıklanmasının beklenebileceğini söyledi.

Ayırt edici yanın ise kurumun Türkiye görüşünün "risklerin toplamı" diye ifade edilen yaklaşıma göre şekillenmesi olduğunu dile getiren Yılmaz, Moody's'in Türkiye için sahip olduğu görüşün Türkiye'yi derecelendirdiği nota göre daha iyi bir seviyede olduğunu belirtti. Mevcut küçük risklerin teker teker değil de aynı anda ve bir arada gelmesi durumunda Türkiye ekonomisinin nasıl tepki verebileceği konusunda Moody's'in çekimser tavır takındığını aktaran Yılmaz, bu nedenle 2015 yılının ilk çeyreğinin sonunda Moody's Türkiye'nin kredi notu ve görünümünde değişiklik yapmamayı tercih edebileceğini belirtti.

DEĞİŞİM BEKLENMİYOR

Halk Yatırım Yatırım Danışmanlığı ve Araştırma Direktörü Banu Kıvcı Tokalı ise Moody's'in geçen ay Türk bankacılık sistemine yönelik açıkladığı notta, daha düşük büyüme ortamı ve kurda artan volatilite unsurlarını ön plana çıkararak, görünüm notunu negatif olarak verdiğini ifade etti.

Her ne kadar açıklamada aynı zamanda bankacılık sisteminin "dirençli" olduğunu vurgulandığını aktaran Tokalı, "Dış finansmana bağlılık ve küresel sermayenin gelişen ülkelere eğilimiyle ilgili dalgalanmalar, içeride dezenflasyon süreciyle ilgili belirsizlikler ve yaklaşan genel seçimler gibi unsurlar doğrultusunda, görünüm ve kredi notunda herhangi bir değişiklik beklemiyoruz" dedi. Rabobank Gelişmekte Olan Piyasalar Kur Stratejisti Piotr Matys de Moody's'in Türkiye'nin notunda ve görünümünde herhangi bir değişikliğe gitmeyeceğini belirterek, notun ve görünümün aynı şekilde teyit edileceğini belirtti…

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.