VE O KRİTİK KARAR AÇIKLANDI

0
2409

 Ekonomik aktivitenin ılımlı bir hızla iyileştiği belirtilen açıklamada "İstihdam ve enflasyon hedeflerindeki ilerleme Aralık'ta değerlendirilecek"

Piyasaların yakından takip ettiği karar açıklandı. ABD Merkez Bankası (Fed), politika faizini yüzde 0 ile 0,25 aralığında bırakma kararı aldı. Reuters anketine katılan 46 ekonomistin tamamı Fed'in politika faizini değiştirmeyeceğini tahmin ediyordu. Banka, 16 Aralık 2008'den bu yana faizi aynı seviyede tutuyor. 

9'A KARŞI 1 OYLA

Faizlerin sabit tutulması kararı 9'a karşı 1 oyla alındı. Richmond Fed Başkanı Jeffrey Lacker karara muhalefet etti. Fed'in toplantı metninden küresel gelişmelerin ekonomik büyümeyi sınırladığına yönelik ifade çıkarıldı.

ARALIK VURGUSU

Ekonomik aktivitenin ılımlı bir hızla iyileştiği belirtilen açıklamada "Komite maksimum istihdam ve yüzde 2 enflasyon hedeflerine doğru gerçekleşen ve beklenen ilerlemeyi Aralık'ta değerlendirecek" denildi. Fed açıklamasında ilk faiz artırımına başlamadan önce enflasyonun yüzde 2 hedefine doğru ilerlediğinden oldukça emin olmak gerektiğine vurgu yapıldı. İstihdam piyasasında daha fazla gelişme görülmesi durumunda, geçici etkilerin kalkmasıyla birlilte enflasyonun yükselebileceği belirtildi. Fed yılın son toplantısına ilişkin kararı 16 Aralık'ta açıklayacak.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.