Wall Street Fed’in içindeki bölünme hakkında ne düşünüyor?

0
540

Fed bu haftaki toplantısında politika faizini beklentiler dahilinde yüzde 0.25 ila 0.50 arasında korumuş olsa da, Eylül toplantısı sıradan bir toplantı değildi.

FOMC'nin 3 üyesi, faizi sabit tutma yönünde oy kullanan çoğunluktan ayrılarak faiz oranını Eylül toplantısında artırma yönünde oy kullandı. Öte yandan, noktasal grafik tablosunda görüldü ki, aynı sayıda Fed yetkilisi 2016'da faiz artırmanın uygun olmayacağını düşünüyor.

Fed politika yapıcıları oldukça sıcak geçen başkanlık yarışının etkilerini hissediyor. Cumhuriyetçi Başkan adayı Donald Trump Fed'in ABD Başkanı Obama'ya yardım etmek için faiz oranını sabit tuttuğunu iddia ederken, Janet Yellen basın açıklamasında, Fed kararları üzerinde siyasi baskının rol oynayıp oynamadığına dair soru cevaplamak durumunda kaldı.

Peki Wall Street profesyonelleri Fed'in faiz kararı, politika yapıcıların ABD ekonomisi hakkındaki değerlendirmeleri, Yellen'in basın açıklamaları, ve Fed içindeki bölünme hakkında ne düşünüyor?

Analistlerin Fed kararı ardından yayınladıkları notlardan alınan bölümler gösteriyor ki, analistlerin görüşleri de en az Fed'in içerisindeki bölünme kadar çeşitli durumda bulunuyor.

Scotiabank/Derek Holt

Fed açıklamasının geneli, Aralık ayında, tıpkı geçen sene Aralık'ta atılan adım gibi, yeni bir güvercin faiz artırımının zeminini hazırlıyor olabilir. Ancak bu noktada, veri akışı ve piyasa gelişmeleri, her ne kadar aksi iddia edilse de 8 Kasım'daki başkanlık seçiminin de etkisiyle, henüz iki olasılıklı bir karardan bahsediyoruz. Bu siyasi anlamda bir tarafın desteklenmesi anlamına gelmiyor. Politika seçeneklerin bu kadar geniş ve ekonomik görünümü bu kadar bozucu olduğu durumlarda bu duruş neredeyse ortak akıl kararı gibi.

Barclays/Michael Gapen ve Rob Martin

Faiz artırılmaması çok yakın bir karardı. Açıklamadaki dil gösteriyor ki FOMC, görüşünde oldukça kararsız. Daha açıkçası, 3 üye faiz artırımı yönünde oy kullanırken, ve diğer üyelerden 3'ü bu yıl başka faiz artırımı olmayacağı görüşündeyken, FOMC hiç olmadığı kadar bölünmüş görünüyor. Bu bölünme bu yılki FOMC iletişimini ve kararlarını giderek daha zor hale getirecek. Komitenin bu derecede bölünmüş olması, piyasa oyuncularının, vatandaşların ve iş dünyasının kafasında Aralık faiz artırımı olasılığını tutmayı oldukça zor hale getirecek.

Bank of America Merrill Lynch/ Michelle Meyer

FOMC, hem kullandığı dille hem de noktasal grafik tahminleriyle açıkça bu yıl sonuna kadar faiz artırımı olacağını işaret etti. Fed açıklamasında 2 önemli değişiklik yaptı. FOMC ilk olarak ekonomik görünüme ilişkin yakın vadeli risklerin "kabaca dengelendiğini" not etti. Bu adım Fed'in gelecek toplantılarda faiz artırmayı doğrulamak açısından önemli ve geçen yılki oyun planının bir sayfası gibi. Fed'in bu dil değişimini gerçekleştirmesini bekliyorduk.

İkinci olarak, FOMC açıklamasında, "Komite, federal fonlama faizinde artırım ihtimalinin güçlendiğini değerlendiriyor, ancak şimdilik amaçlarına ilerleme konusunda daha fazla ipucu beklemeye karar verdi." ifadeleri yer aldı. Bu ifadeler Fed'in ileriki toplantılarda faiz artırmayı planladığına ilişkin güçlü bir işaret. Takvime ilişkin kesin bir ifade olmayabilir ama o yönde ufak bir adım.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.