Yellen’dan “stres testi” sinyali

Temsilciler Meclisi'nde konuşan Fed Başkanı Janet Yellen, "Stres testi değişiklikleri yoluyla büyük bankaların sermaye gereklilikleri artırılacak" dedi

0
672

ABD Merkez Bankası Başkanı Janet Yellen, Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi öncesinde bir sunum yaptı.

Faiz artırmak için sabit bir takvimin olmadığını söyleyen Yellen, “Komitenin çoğunluğu bu yıl faiz artırımının gerekebileceğini düşünüyor” dedi. Yellen ayrıca işsizlik oranının daha çok düşmesini beklediklerini açıkladı.

“Finansal istikrara yönelik yeni risklere karşi uyanık kalmalıyız” diyen Yellen, “Bankacılık kurallarında değişikliklerin yarattığı etkileri dikkatle izliyoruz” ifadelerini kullandı.

Yellen, ABD bankacılık sisteminin iyi sermayelendirilmiş durumda olduğunu, büyük ABD bankalarının krizden bu yana daha da güçlendiğini söyledi.

Fed Başkanı, bankaların risklerini izleme yöntemi üzerinde çalışmaların süreceğini söyleyerek “Fed, stres testi değişiklikleri yoluyla büyük bankaların sermaye gerekliliklerini artıracak” dedi. Yellen, stres testlerinin yönteminde değişiklikler planladıklarını söyleyerek nitelik faktörlerinin dikkate alınacağını ifade etti.

Fed’in aktif bir şekilde sadeleştirme düşündüğünü söyleyen Yellen, “Kredi büyümesinde toparlanma var, sorunlu krediler azalıyor” ifadelerini kullandı.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.