Adana Çimento – Adana Hisse Senedi

0
4695

ADANA ÇİMENTO SANAYİİ T.A.Ş. – ADANA

1957’de Türkiye Emlak Bankası, Akbank ve Türkiye İş Bankası’nın öncülüğü ile kurulan Adana Çimento SANAYİİ T.A.Ş., Akdeniz Bölgesine ve Kıbrıs’a yayılmış üretim tesisleri ile yıllık 2 milyon ton gri, 300.000 ton beyaz klinker, 5,15 milyon ton gri, 350.000 ton beyaz çimento kapasitesine sahiptir.

2001 yılından beri Adana ili kurumlar vergisi rekortmeni olan Adana Çimento,  1963 yılında Ordu Yardımlaşma Kurumu (OYAK) ile ortaklık anlaşması imzalamıştır. 1991 yılında sermayesinin yüzde 47.28’ini halka arz eden Adana Çimento, ADANA kodu ile Borsa İstanbul’da (BİST) işlem görmektedir.

Borsa İstanbul’da 3 tertipte halka arz olan Şirketin hisseleri ADANA kodu ile Borsa İstanbul’da alınıp satılmaktadır. A grubu için ADANA, B grubu için ADBGR ve C grubu için ADNAC kodu ile 3 farklı tip hisseye sahip olan Adana Çimento imalat sanayii, taş ve toprağa dayalı, taş ve toprağa dayalı diğer sanayi sektörlerinde faaliyet göstermektedir.

Adana Çimento, Borsa İstanbul’da BIST TÜM-100, BIST YILDIZ, BIST ANA, BIST TÜM, BIST Adana, BIST TEMETTÜ, BIST TEMETTÜ 25, BIST SINAİ ve BIST TAŞ, TOPRAK endekslerine dahildir.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.