Acıselsan Acıpayam Selüloz – Acsel Hisse Senedi

0
3290

Acıselsan Acıpayam Selüloz Sanayi Ve Ticaret A.Ş.

1973’te Denizli’de kurulan Acıselsan Acıpayam Selüloz Sanayi ve Ticaret A.Ş., 210.848 metrekarelik arazisinde 8.843 metrekarelik kapalı alanda faaliyetini sürdürmektedir. Yılda 3.000 ton teknik karboksimetil selüloz ve yılda 300 tol saf karboksimetil selüloz üretim kapasitesine sahip olan Acıselsan, 2008 yılında devreye giren yeni kurutma hattı ile üretimini yıllık 4.200 tona çıkarmıştır.

Vakıflar Bankası A.Ş ve Türkiye Kalkınma Bankası A.Ş.’nın ortaklığı bulunan Acılselsan’daki yüzde 76,8 oranındaki hissesini 2010 yılında Özelleştirme İdaresi’ne devreden Türkiye Kalkınma Bankası A.Ş.’nin hisselerini, 2011 yılında Verusaturk GSYO A.Ş satın almıştır. T. Vakıflar Bankası T.A.O. Memur ve Hizm. Emekli ve Sağlık Yardım Sandığı Vakfı’na ait olan yüzde 15.2’lik hisseyi de daha sonra satın alan Verusaturk GSYO A.Ş., Acıselsan’daki hisse oranını yüzde 92 yükseltmiştir.

ACSEL kodu ile Borsa İstanbul’da (BİST) işlem gören Acıselsan’nın faaliyet konusu selüloz ve selüloz türevlerinin üretimi ve ticaretidir. Acıselsan imalat sanayii, kimya, petrol kauçuk ve plastik ürünler ve diğer kimyasal ürünler sanayii sektöründe faaliyet göstermektedir.

Acıselsan, Borsa İstanbul’da BIST ANA, BIST Denizli, BIST TÜM, BIST TÜM-100, BIST SINAİ,  BIST KİMYA, PETROL, PLASTİK ve BIST KOBI SANAYİ endekslerinde dahildir.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.