Akenerji Elektrik – AKENR Hisse Senedi

0
4715

AKENERJİ ELEKTRİK ÜRETİM A.Ş. – AKENR

1989’da faaliyetlerine başlayan Akenerji Elektrik Üretim A.Ş., Türkiye’de otoprodüktör grubu statüsünde kurulan ilk elektrik üretim şirketidir. Sürdürülebilir enerji yatırımlarına öncelik veren Akenerji, hidroelektrik ve rüzgar santralleri ile toplamda 388 MW yenilenebilir enerji kaynağına dayalı üretim kapasitesine ulaşmıştır. Türkiye enerji ihtiyacının yüzde 3,1 ‘ini karşılayan Egemer-Erzin Doğal Gaz Kombine Çevrim Santrali’ni 2014’te devreye alan Akenerji’nin toplam üretim kapasitesi 1.211 MW seviyesine ulaşmıştır.

Ak-El Yalova Elektrik Üretim A.Ş., Akenerji Elektrik Enerjisi İthalat İhracat ve Toptan Tic. A.Ş., Egemer Elektrik Üretim A.Ş., Ak-El Kemah Elektrik Üretim A.Ş. ve Akenerji Doğalgaz İthalat İhracat ve Toptan Ticaret A.Ş.’de yüzde 100 iştiraki bulunan Akenerji, toptan enerji ticareti konusunda da faaliyet göstermektedir.

AKENR kodu ile Borsa İstanbul’da (BİST) işlem gören Akenerji’nin faaliyet konusu elektrik enerjisi üretim tesisi kurulması, işletmeye alınması, kiralanması, elektrik enerjisi üretimi, üretilen elektrik enerjisinin ve/veya kapasitenin müşterilere satışıdır. Akenerji, elektrik gaz ve su, elektrik gaz ve buhar sektöründe faaliyet göstermektedir.

Akenerji, Borsa İstanbul’da BIST HİZMETLER, BIST 100, BIST ELEKTRİK, BIST 100-30, BIST YILDIZ, BIST İstanbul, BIST TÜM endekslerine dahildir.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.