Akçansa Çimento – AKCNS Hisse Senedi

0
4582

AKÇANSA ÇİMENTO SANAYİ VE TİCARET A.Ş. – AKCNS

1996 yılında Akçimento ve Çanakkale Çimento’nun birleşmesi ile kurulmuş olan Akçansa Çimento Sanayi ve Ticaret A.Ş., İstanbul Büyükçekmece, Çanakkale ve Samsun’daki üç fabrikası ile Marmara, Ege ve Karadeniz bölgelerine yönelik çimento ve klinker fabrikası; İstanbul Ambarlı, İzmir, Yalova, Artvin, Tekirdağ ve Kocaeli’nde 2 çimento terminali bulunmaktadır.

Akçansa’nın iştirakleri olan hazır beton üreticisi Betonsa, Marmara, Ege, Karadeniz bölgelerine yayılmış 35 üretim tesisine ve agrega üreticisi Agregasa’nın 4 üretim tesisine sahiptir. Karabük Demir Çelik Fabrikaları’nın yan ürünü olan cüruf malzemesini değerlendirerek amacı ile kurulan Karçimsa’da da yüzde 51 iştiraki bulunan Akçansa, iştirakleri ile beraber Türkiye’nin çimento ihtiyacının yüzde 10’unu, toplam çimento ve klinker ihracatının ise yüzde 12,5’ini karşılamaktadır.

AKCNS kodu ile Borsa İstanbul’da işlem gören Akçansa’nın faaliyet konusu çimento üretimi, satışı, hazır beton üretimi, satışı ve esas sözleşmede kayıtlı diğer işlerdir. Akçansa, imalat sanayii, taş ve toprağa dayalı, taş ve toprağa dayalı diğer sanayi sektöründe faaliyet göstermektedir.

Akçansa, Borsa İstanbul’da BIST SINAİ,  BIST TÜM-100, BIST TAŞ, TOPRAK, BIST TEMETTÜ 25, BIST TEMETTÜ, BIST YILDIZ, BIST TÜM, BIST İstanbul endekslerine dahildir.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.