Aksa Akrilik – AKSA Hisse Senedi

0
5286

AKSA AKRİLİK KİMYA SANAYİİ A.Ş. – AKSA

1968 yılında Akkök Holding’in iştiraki olan Aksa Akrilik Kimya Sanayii A.Ş. Türkiye’nin akrilik elyaf ihtiyacını karşılamak üzere Yalova’da kurulmuştur. 1971 yılında yılda 5 bin ton kapasite ile üretime geçen Aksa, gerçekleştirdiği yatırımlarla 5 kıtada 50’den fazla ülkeye ihracat gerçekleştirmektedir. 1.200’den çalışanı, 502 bin metrekarelik alanı ve yıllık 315.000 ton kapasitesi ile Aksa, dünyadaki en büyük, Türkiye’deki tek akrilik elyaf üreticisidir.

Halıdan döşemeliğe, süveterden çoraba, iplikten el örgüsüne, kadifeden kilim, battaniye, tente ve endüstriyel filtrelere kadar çok çeşitli alanlara tekstil ve teknik tekstil hammaddesi tedarik eden Aksa, flock tow, homopolimer ve filament iplik ürünleriyle de teknik elyaf üretimi de gerçekleştirmektedir.

AKSA kodu ile Borsa İstanbul’da (BİST) işlem gören Aksa’nın faaliyet konusu; tekstil, kimya ve diğer sanayi kollarında kullanılan ürünlerin ve her türlü hammadde, yardımcı madde ve ara maddenin bilumum suni, sentetik, tabii elyaf, karbon elyaf, filament ve polimerlerin, ve bunların üretiminde, işlenmesinde, depolanmasında kullanılan makine, tesisat ve donanım ile aksam ve yedek parçaların üretimi, ithalatı, ihracatı, iç, dış ve uluslararası temsilciliği, pazarlaması ve ticareti, elektrik üretim tesisi kurulması, işletmeye alınması, kiralanması, elektrik enerjisi üretimi, üretilen elektrik enerjisinin ve/veya kapasitenin müşterilere satışıdır. Aksa imalat sanayii, kimya, petrol kauçuk ve plastik ürünler, kimya sanayii sektörlerinde faaliyet göstermektedir

Aksa Borsa İstanbul’da BIST KİMYA, PETROL, PLASTİK, BIST 100-30, BIST 100, BIST TEMETTÜ 25, BIST YILDIZ, BIST SINAİ, BIST KURUMSAL YÖNETİM, BIST TÜM, BIST TEMETTÜ endekslerine dahildir.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.