Altın fiyatlarında neler oluyor?

0
2654

Altın yatırımcısının, jeopolitik gelişmeler yerine ekonomik verileri fiyatlamayı seçmesi ile kıymetli metal düşüşünü ikinci güne taşıyor. Gümüş iki ayın en düşük seviyesine gerilerken paladyum ise 13 yıldan fazlasının en yüksek seviyesinden düşüyor.

Spot altının onsu yüzde 0.6 kadar düşüşle 1,297 dolara geriledi ve Singapur'da yerel saatle 11.11'de 1,299.91 dolardan alıcı buldu. Kıymetli metalin onsu 15 Ağustos Cuma günü 6 Ağustos tarihinden bu yana en düşük seviye olan 1,292.63 dolara düşmüştü. Spot paladyumun onsu ise düşüşten önce 2001 Şubat'tan bu yana en yüksek seviye olan 895.55 dolara tırmanmıştı.

Altın bu yıl Federal Reserve'in varlık alımında azaltıma gideceği haberine rağmen yüzde 8.2 yukarıda seyrediyor. Altının yükselişinde Ukrayna ve Orta Doğu'da tansiyonun yükseliyor olmasının etkisi mevcut. Aralık 2008'den bu yana gösterge faizi yüzde sıfıra yakın tutan Fed bu hafta Temmuz ayı toplantı tutanaklarını açıklayacak. Fed, söz konusu toplantıda varlık alımlarında 6. kez azltım kararı almıştı. Geçtiğimiz hafta açıklanmış olan sanayi üretimi verisinde ise artış gözlemlenirken ekonomik toparlanmanın da hız kazandığına işaret etmişti.

Melbourne'daki Australia & New Zealand Banking Group Ltd emtia araştırma müdürü Mark Pervan, konu ile ilgili "Ukrayna'da yükselen tansiyona rağmen ilerlemeye işaret eden ABD ekonomik verileri yatırımcının kıymetli metale olan talebini azalttı, altın fiyatları düşüyor. Jeopoltik tansiyon tarafından destek aralıklı olarak sürecektir." yorumunda bulundu.

Bu hafta açıkalnancak olan ABD Yeni konut  başlangıçlarında sıçrama beklenirken 2. el konut satışlarının ise Temmuz ayında 8 ayın yükseğinde tutunacağı tahmin ediliyor. Fed Başkanı Jannet Yellen'ın, Wyoming'de düzenlenen 22 Ağustos tarihinde başlayacak olan merkez bankacıların katılacağı Jackson Hole toplantısında konuşması bekleniyor.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.