Anadolu Efes – AEFES Hisse Senedi

0
1408

ANADOLU EFES BİRACILIK VE MALT SANAYİİ A.Ş. – AEFES

1966 yılında, İstanbul’daki fabrikası ile üretime başlayan Anadolu Efes Biracılık ve Malt Sanayii A.Ş., günümüzde Türkiye’de 4 bira, 2 malt, 1 şerbetçiotu, Tacikistan, Kazakistan, Pakistan, Almanya, Rusya, Gürcistan’da bulunan fabrikaları ile Avrupa, Orta Asya ve Orta Doğu ülkeleri başta olmak üzere dünyanın 80’den fazla ülkesinde satış gerçekleştirmektedir. Anadolu Efes, 16 markası ile Avrupa’nın 6., dünyanın da 12. en büyük bira şirketi konumundadır.

Türkiye’nin yanı sıra Rusya, Gürcistan, Kazakistan, Ukrayna ve Moldova’da da operasyonları bulunan Anadolu Efes, 2012 yılında dünyanın önde gelen SABMiller ile stratejik ortaklık kurmak sureti ile dünyanın önemli alkollü içecekler markaları arasına girmiştir.

1998 yılında Londra ve Borsa İstanbul’da (BİST) yüzde 48’i halka arz edilen Anadolu Efes, AEFES kodu ile Borsa İstanbul’da işlem görmektedir. Anadolu Efes’in faaliyet konusu bira ve malt üretimi ve satışıdır.

İmalat sanayii, gıda, içki ve tütün, içki sanayii sektöründe faaliyet gösteren Anadolu Efes, BIST YILDIZ,  BIST 100, BIST 50, BIST 100-30, BIST SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK ENDEKSİ, BIST GIDA, İÇECEK, BIST İstanbul, BIST KURUMSAL YÖNETİM, BIST SINAİ ve BIST TÜM endekslerine dahildir.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.