Anadolu İsuzu – ASUZU Hisse Senedi

0
2188

ANADOLU ISUZU OTOMOTİV SANAYİ VE TİCARET A.Ş. – ASUZU

1965 yılında Çelik Montaj adı altında kurulan ve 1986 yılında Isuzu, Itochu ve Anadolu Endüstri Holding arasında ortaklık anlaşmasının imzalanması sonucu kurulan Anadolu Isuzu Otomotiv Sanayi ve Ticaret A.Ş., otomotiv sektöründe ilk Türk Japon ortaklığıdır.

Anadolu Isuzu, Kocaeli Çayırova‘daki 300 bin metrekare arazi üzerine kurulu, 97 bin metrekare kapalı alana sahip üretim tesisleri ile üretim gerçekleştirmektedir. Mevcut kurulu üretim tesisleri ve makine parkı ile yıllık toplam üretim kapasitesi 19 bin adet seviyesine sahip olan Anadolu Isuzu’nun yüzde 53.57’si Anadolu Grubu’na, yüzde 16.99’u Isuzu Motors Ltd’ye, yüzde 12.75’i Itochu Corporatıon’a aittir. Yüzde 16.32’si halka arz edilen Anadolu Isuzu 2014’ten beri Türkiye’nin ilk yerli üretim pick-up’ının üretimini gerçekleştirmektedir.

ASUZU işlem kodu ile Borsa İstanbul’da (BIST) işlem Gören Anadolu Isuzu’nun faaliyet konusu motorlu kara taşıma araçlarını, zırhlı güvenlik araçlarını, tarım traktörlerini, sınai ve zırai amaçlarla kullanılan her türlü motor, makina ve aletleri, otomotiv sanayii ile yan sanayii ürünleri ve bunlara ait ana parça ve yedek parça, aksesuar gibi, her türlü mal, madde, malzeme, araç gereç, makina, techizat ve tesisatı üretim ve montajını gerçekleştirip, pazarlama faaliyetini yürütmektir. Anadolu Isuzu imalat sanayii, metal eşya, makine ve gereç yapım, taşıt araçları sanayii sektörlerinde faaliyet göstermektedir.

Anadolu Isuzu Borsa İstanbul’da BIST TÜM-100, BIST METAL EŞYA, MAKİNA, BIST SINAİ, BIST Kocaeli, BIST ANA, BIST TÜM endekslerine dahildir.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.