Aslan Çimento – ASLAN Hisse Senedi

0
2287

ASLAN ÇİMENTO A.Ş. – ASLAN

1910 yılında Memalik-i Osmaniyye’de Sun’i Çimento ve Hidrolik Kireç İmalına Mahsus Arslan Osmanlı Anonim Şirketi adı ile kurulan Aslan Çimento A.Ş., Türkiye’nin ilk çimento fabrikasıdır. 20 bin ton yıllık kapasite ile kurulan fabrika, 1919 yılında hemen yakınındaki Eskihisar Çimento Fabrikası ile birleşerek Aslan ve Eskihisar Çimento ve Su Kireci Anonim Şirketi adını almıştır.

Türkiye’nin Boğaziçi Köprüsü, Atatürk Kültür Merkezi, Çubuk Barajı, Atatürk Havalimanı, Sabiha Gökçen Havalimanı, Kınalı – Sakarya Otoyolu, Formula 1 Pist ve Üsküdar – Sancaktepe Metro Hattı gibi birçok önemli projesinde Aslan Çimento’nun üretimi kullanılmıştır. OYAK‘ın 2009 yılında iştirak ettiği Aslan Çimento, günümüzde klinker kapasitesi 2 milyon ton kapasitesi ile üretim gerçekleştirmektedir.

ASLAN kodu ile Borsa İstanbul’da (BİST) işlem gören Aslan Çimento’nun faaliyet konusu her çeşit yerli ve yabancı standartlarda çimento, kireç, kırmataş kum, hazır beton, hafif agrega ve benzeri yapı elemanları ve yapı malzemesinin üretim, ticaret, ithalat ve ihracatını gerçekleştirmektir. Aslan Çimento imalat sanayii, taş ve toprağa dayalı, taş ve toprağa dayalı diğer sanayi sektörlerinde faaliyet göstermektedir.

Aslan Çimento Borsa İstanbul’da BIST Kocaeli, BIST TAŞ, TOPRAK, BIST TEMETTÜ, BIST ANA, BIST TÜM-100, BIST SINAİ ve BIST TÜM endekslerine dahildir.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.