Baştaş Başkent Çimento – BASCM Hisse Senedi

0
4465

BAŞTAŞ BAŞKENT ÇİMENTO SANAYİ VE TİCARET A.Ş. – BASCM

1967 yılında Ankara’da faaliyete geçen Baştaş Başkent Çimento Sanayi ve Ticaret A.Ş., Orta Anadolu’nun ihtiyaç duyduğu çimento ihtiyacını karşılamak için kurulmuştur. Yıllık 500 bin ton kapasite ile kurulan Başkent Çimento, geçen yıllar içinde portföyüne yeni ürünler ekleyerek kapasitesini arttırmıştır.

Türkiye’nin halka açık ilk anonim şirketlerinden biri olarak kurulan Başkent Çimento, 2010 yılında yapılan sermaye artırımı sonunda Parficim hisseleri yüzde 87,90 olmuştur. Kalan yüzde 12,10 oranındaki hissesi 350 civarındaki yerli ortak tarafından temsil edilmektedir. Bu sayede Başkent Çimento, Yabancı Sermayeli Sermaye Piyasası Kanunu’na tabi halka açık anonim şirket olarak Türkiye ekonomisinde 500 büyük şirket içinde yer alarak faaliyetlerini sürdürmektedir.

BASCM işlem kodu ile Borsa İstanbul’da (BIST) işlem gören Başkent Çimento‘nun faaliyet konuları Türkiye’de, her türlü çimento, kireç ve hazır beton veya çimentodan yapılmış veya çimentodan üretilmiş veya içine çimento katılmış her türlü ürün yahut boru ve benzeri her çeşit inşaat malzemesi üretmek, fabrika dahil her türlü tesis kurmak ve bunların yurt içi ve yurt dışı ticaretini yapmaktır. Başkent Çimento, imalat sanayii, taş ve toprağa dayalı, taş ve toprağa dayalı diğer sanayi sektörlerinde faaliyet göstermektedir.

Başkent Çimento, Borsa istanbul’da imalat sanayii, taş ve toprağa dayalı, taş ve toprağa dayalı diğer sanayi endekslerine dahilidir.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.