Borsa güne hafif temkinli başladı

0
2792

Borsa İstanbul'da geçtiğimiz hafta başlayan hızlı yükseliş, Cuma günü Fitch'in kredi notu ve görünümünü teyit etmesinin ardından yeni haftanın ilk gününde de devam etti. Küresel piysalarda yoğun veri akışının izleneceği bugün ise, Borsa İstanbul yüzde 0.10 düşüşle 83.654 puandan açıldı. Endeks 87 puanlık düşüşle açılırken, bankacılık endeksi yüzde 0,19'luk değer kaybı ile katkı yaptı. BİST 100 hisselerinde açılışta genel olarak yatay bir seyir hakim. DolarTL kuru piyasanın yakından takip ettiği en önemli gösterge.

AÇIKLANACAK VERİLER

Bugün yurtiçinde veri TCMB PPK Toplantı Tutanakları takip edilecek. Yurtdışında ise Euro Bölgesi-Almanya-ABD PMI, İngiltere enflasyon, ABD yeni konut satışları ve enflasyon takip edilecek.

Verileri değerlendiren Gedik Yatırım günlük bülteninde ''Özellikle geçen hafta yapılan FED toplantısından sonra ABD enflasyon verisinin önemi arttı. Enflasyon verisinin beklentilerin (0.20) üzerinde gelmesi durumunda faiz artırım endişesi tekrar gündeme gelecek olup Dolar/TL kurunda yukarı, BİST-100 endeksinde ise aşağı hareket görülebilir'' yorumunu yer verildi.

Yurt içi piyasa gündeminde yer alan ve önümüzdeki 2 ayı meşgul edecek olan seçimler öncesi, siyasilerin açıklamalarının piyasada tansiyonu yükseltebileceği yorumları yapılıyor.

BİST 100 ANALİZİ

Ak Yatırım tarafından hazırlanan teknik analiz raporunda 84.000 seviyesinin geçilmesi halinde yukarı hareketin güçlenebileceğine dikkat çekilerek şu değerlendirmelere yer verildi:

''Haftaya yükselişle başlayan endeks günün tamamında alıcılıydı. Kapanış 83.742 seviyesinde gerçekleşti. Endekste bir süredir belirttiğimiz kısa vadeli yukarı trend korunuyor. Saatlik periyot için göstergeler aşırı alımda. Bununla birlikte ortalamalar halen yükselişi destekler durumda. Dolayısıyla bu periyot için iyimserlik belirtmeye devam ediyoruz. Bu paralelde 82.500 desteği korunduğu sürece yükseliş eğiliminin güçlü kalacağından da bahsedebiliriz. Günlük bazda ise önemli gördüğümüz bir direnç bölgesi zorlanıyor. Ortalamalrda henüz kırılma olmasa da yukarı eğilim belirgin hale geliyor. 84.000 seviyesinin aşılması yukarı hareketin güçlenmesi anlamına gelecektir. 83.500‐ 82.800‐82.100‐81.650 destek, 84.000/600‐85.300 direnç.''

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.