Borsa günü nasıl kapadı? 05.10.2016

BİST-100 günü yüzde 1.03 yükselişle 77.853 seviyesinden kapattı

0
1277

Güne negatif başlayan endeks 76.484 seviyesine kadar gevşedikten sonra öğlen saatlerine doğru kayıplarını geri alarak artıya geçti ve 77.970 seviyesine kadar yükseldi. BİST-100 endeksi günü yüzde 1.03 kazançla 77.853 seviyesinden tamamladı. Bankacılık endeksi yüzde 0.54 yükselirken, sanayi endeksi yüzde 1.56 yükseldi. İşlem hacmi ise 4.9 milyar TL oldu.

GÜNİÇİ GELİŞMELER

Haftaya olumlu başlayan BIST-100 endeksi TL’deki değer kayıplarının hızlanması sonrasında yönünü aşağıya çevirdi. 77.500 direncini aşamayan endeks günü yüzde 0.22 kayıpla 77.057 puandan tamamladı. BİST, yeni güne 0.45 düşüle 76.712 seviyesinden açılış yaptı.

Dün açıklanan Orta Vadeli Programın ardından bugün Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi açıklamalarda bulundu. Zeybekçi, Moody’s’in kredi notunu indirmesini talihsiz bir değerlendirme olarak gördüğünü bildirirken, bu durumun Fitch üzerinde baskı oluşturduğunu belirti. Öte yandan tüm olumsuzluklara rağmen hükümet ekonomiyi canlandırma adına teşviklere devam ediyor. Maliye Bakanı Naci Ağbal, hükümetin yatırım konusunu iyileştirecek kapsamlı bir çalışmayı hazırlamış durumda olduğunu,
açıklanacak süper teşvik paketi ile yurt içi üretim ve ihracatın büyümeye katkısının önümüzdeki yıl artacağını savundu.

ABD tarafından açıklanan ADP tarım dışı istihdam verisi 166 bin olan beklentinin altında 154 bin olarak gerçekleşti. Bu, 5 aydaki en düşük istihdam artışı oldu. Beklenti 165 bindi. Beklentinin altında kalan veri, yıl başından beri güçlü artış kaydeden istihdam piyasasının soğuduğuna işaret etti.

ABD’de hizmet sektörü endeksi Eylül’de yaklaşık bir yılın en yüksek seviyesine çıktı. Bugün açıklanan veriye göre, ISM Hizmet Endeksi Eylül ayında 57.1 olarak beklentiyi aştı. Bu Ekim 2015’ten beri en yüksek seviye oldu. Bu yükseliş, geçen ayki düşüş sonrasında ekonominin en büyük kısmını oluşturan sektörün ılımlı büyümeye geri döndüğünü gösterdi. Uzmanların beklentisi 53’tü.

Son gelen olumlu ABD verileri ve FED Başkanlarının açıklamalarının 2016 yılı içerisindeki faiz artırım beklentilerini kuvvetlendirmesi ,İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkış takviminin belirlenmesine rağmen hükümetin elinde henüz çıkış taslağının bulunmaması, Avrupa bankacılık sektörüne yönelik endişelerin Deutsche Bank hisselerindeki düşüş ile tekrardan yükselmesi ile dolar hafta başından bu yana küresel anlamda değer kazandı.
Dolar/TL kuru ise TCMB’nin faiz indirimlerine devam edeceği beklentisi ve kredi derecelendirme kuruluşlarının not görünümü üzerindeki olumsuz değerlendirmeler ile 2 ay aradan sonra 3.06 seviyesinin üzerine çıktı ve bu seviyesini koruyor.

Bu haftanın en sert fiyatlaması ons tarafında yaşandı. Değerli metal dün yaşanan yüzde 3.3’lük düşüşün ardından bugün gelen tepki alımlarıyla gün içerisinde 1277 seviyesini görse de 1266 dolara tekrar çekildi.

Petrol piyasalarındaki olumlu hava ile fiyatlamalardaki yükseliş devam ediyor. Petrol fiyatları son 4 ayın zirvesine yükselirken, Brent petrol bugün 52 dolar denemesini gerçekleştirdi. An itibari ile brent petrol yüzde 0.60 kazançla 51.59 seviyesinde…
Yılsonuna kadar açıklanacak 3 tarım dışı istihdam verisi (ilki bu Cuma geliyor), ABD Başkanlık seçimleri ve öncesinde Ekim ayında gerçekleşecek iki münazara gibi önemli dönemeçler olacak. Piyasalar kritik bir 3 ayın içinde. 2016’ya dört faiz artırım senaryosuyla giren Fed’in elinde son iki toplantı kaldı. ABD başkanlık seçiminin olduğu Kasım ayı faiz artırım ihtimalleri yüzde 25 seviyelerinde.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.