Borsa günü nasıl kapadı? 20.10.2016

Borsa İstanbul günü yüzde 0.05 artı ile 79.252 seviyesinden kapattı

0
3294

Merkez Bankası kararı öncesi yatay seyreden BİST-100 endeksi kararın ardından biraz hareketlense de 79.061 – 79541 aralığına sıkıştı ve günü yüzde 0.05 artı puanla 79.252 seviyesinden yatay kapattı. İşlem hacmi 4.1 milyar TL oldu.

GÜNİÇİ GELİŞMELER

Borsa İstanbul güne yükselişle başladıtan sonra 23 Eylül’den bu yana en yüksek seviyesi olan 79.277 puana kadar çıktı. BİST-100 endeksi günü yüzde 1.11 yükselişle 79.209 seviyesinden kapattı. Merkez Bankası’nın bugün düzenleyeceği PPK toplantısı öncesi BİST- 100 Endeksi güne alım ağırlıklı bir seyirle 145,47 puan artışla 79.355 puandan başladı.
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, faiz oranlarında herhangi bir değişikliğe gitmedi. Para Politikası Kurulu (Kurul), Merkez Bankası bünyesindeki Bankalararası Para Piyasası ve Borsa İstanbul Repo–Ters Repo Pazarlarında uygulanmakta olan faiz oranları ile bir hafta vadeli repo ihale faiz oranlarını sabit tuttu. Kurul, marjinal fonlama oranını yüzde 8,25, Merkez Bankası borçlanma faiz oranını yüzde 7,25,bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 7,5, Geç Likidite Penceresi uygulaması çerçevesinde, Bankalararası Para Piyasası’nda saat 16.00–17.00 arası gecelik vadede uygulanan Merkez Bankası borçlanma faiz oranını yüzde 0, borç verme faiz oranını ise yüzde 9,75 olarak bıraktı.

ECB merakla beklenen faiz kararını verdi ve piyasaların odak noktasında yer alan varlık alımlarının azaltılacağına yönelik beklentileri şimdilik piyasalara sunmadı. Öncelikle ECB’nin negatif mevduat faizi yüzde 0.40(binde 4) olarak uygulamaya devam etmesi kararı verildi. Politika faizinin ise, yüzde 0’da sabit bırakıldığını yani ECB’nin düşük faiz uygulamasına devam ederek, bankaların piyasaları likit tutmaya çalışmasına yönelik mesajlarının devam ettiğini görüyoruz. Enflasyonun henüz bir toparlanma trendine girmediğini ifade eden Draghi, varlık alımlarının aynı şiddette devam edeceğini ve gerekirse daha da arttırılabileceğini teyit etti. ECB’nin geleceğe dair herhangi bir projeksiyon sunmadığı bu toplantı sonrası gözler 8 Aralık’daki diğer toplantıya çevrildi. ECB kararı ile birlikte sakin bir seyir izleyen Euro, basın açıklamasında gelen açıklamalar ile birlikte hareketlendi. Tapering(varlık alımlarının kademeli azaltılması) senaryosunun sorulması ile birlikte yukarı tepki veren paritenin, haberin tartışılmadığının anlaşılması üzerine baskı altında kalmaya devam ettiği görüldü.

Güne yükseliş ile başlayan kurda, Merkez Bankasının piyasadaki genel beklentinin dışında faiz oranlarında herhangi bir değişikliğe gitmemesi geri çekilmeyi beraberinde getirdi. Dün açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı başdanışmanı Yiğit Bulut’un faizlerle ilgili indirime gidilmeyeceği yönündeki söylemleri indirim olmayacağı sinyalini vermesi, kurda faizlerin sabit tutulma ihtimalinin büyük oranda fiyatlanmasına neden oldu.

Merkez Bankası kararının ardından 3.0518 TL’ye kadar gevşeyen kur 3.0575 seviyesinde seyrini sürdürüyor.Dün ABD tarafından açıklanan ham petrol stoklarının 5.2 milyon varil azalış göstermesi ile 53 dolar seviyesine kadar yükselen Brent petrol, bugün satış ağırlıklı bir görüntü çiziyor. G20 zirvesinde petrol piyasasında işbirliği anlaşması imzalayan Suudi Arabistan ve Rusya enerji bakanlarının Pazar günü bir araya gelmesi bekleniyor. Burada önemli olan nokta İran formülünün nasıl çözüleceği. Aralarındaki siyasi çekişmeden dolayı Suudi Arabistan, İran’ın olmadığı bir üretim anlaşmasına yine yanaşmak istemeyebilir. Pazar günkü görüşmede de Suudi ve Rus enerji bakanları arasında bu konu detaylı olarak görüşülebilir.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.