Borsada kritik seviye

0
2924

BIST sert satışlar devam ederken BIST 100 endeksi günün ilk yarısını %2,10 düşüşle 70.900 seviyesinden kapattı. Gelişmekte olan ülke kurlarında Güney Afrika Raund’unda son iki gündür oluşan hızlı değer kaybı gelişmekte olan ülke kurlarında değer kayıplarını tetiklerken, TL’de bugün bu kervana katıldı. Dün açıklanan 2016 eylem planından piyasalar için çıpa olabilecek ekonomik kararların çıkmaması sonrası BIST’te başlayan sert satışlar, bugün TL’deki hızlı değer kaybı ve yükselen faizlerle birlikte devam ediyor.

Fed faiz artışı beklentisi ve Jeopolitik riskler ise piyasalardaki negatif baskıda etkili olan ana faktörler olmaya devam ediyor. Bugün ABD’de açıklanacak Perakende satışlar, Michigan tüketici güven endeksi ve ÜFE enflasyonu takip edilecek önemli ekonomik veriler olacak. Ancak piyasalar artık Fed’in faiz artırımını fiyatladığı için verilerin piyasa üzerine önemli bir etkisi beklenmez. Yurtiçinde ise Jeopolitik risklere ilişkin haber akışı ve gelişmekte olan ülke kurlarındaki eğilim takip edilmeye devam edilecek. Avrupa borsaları başta olmak üzere gelişmiş ülke borsalarında ise global büyüme endişeleriyle satıcılı seyir devam ediyor. Piyasalardaki negatif baskının 16 Aralık’taki Fed toplantısına kadar devam etmesi beklenmektedir.

Yurtiçinde tahvil faizleri yükseliş eğilimine devam ettikçe BIST’te satışların  devam etmesi beklenir. BIST’te tepki alımları için 10 yıllık tahvil faizlerinde gevşeme görmemiz gerekiyor. Negatif eğilimin kısa vadede sonladığının teyidi için şuan %10,61 seviyesinde olan 10 yıllık tahvil faizlerinin ilk etapta %10,30 altına gerilemesi gerekiyor.

Endeks uzun vadeli yükseliş trend desteğini aşağı kırdı. Kısa vadede endeks trend desteğinin geçtiği 72.000 seviyesi altında kaldıkça satış baskısının devam etmesi beklenir. Kısa vadede  endeks 72.000 seviyesi altında kaldıkça orta vadeli düşüş kanalı dip seviyeleri olan 69.000 seviyelerine doğru düşüşünü devam ettirebilir. Endekste 70.000 seviyesi gün içi ara destek olarak takip edilebilir. Endeks tekrardan 72.000 üzerine çıkarsa hızlı bir tepki yükselişi oluşturması beklenir. Kısa vadeli teknik göstergelerden momentumdaki pozitif uyumsuzluk eğilimi bu tür bir olasılığın yüksek olduğuna işaret
ediyor.

Şeker Yatırım

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.