Bozdurduğumuz dolarla ne yapmalıyız?

Dolarını bozduranlara yatırım önerileri

0
4946

Son dönemde doların Türk lirası karşısında 3,56 çıkması karşısında Twitter’da başlatılan #bozdoları hastag’i ile başlayan yastık altlarında ve yatırımlarda bulunan dolarların bozdurularak yükselişin durdurulması kampanyası toplumda büyük ilgi gördü. Borsa İstanbul ve Merkez Bankası’nın da destek verdiği kampanyanın da etkisi ile Türk lirası, dolar karşısında değer kazandı.

Dolar yatırımını bozduran vatandaşların kafasında döviz dışında hangi yatırım araçlarında birikimlerini değerlendirebilecekleri sorusu bulunuyor.

Anapara.com olarak konuyu sizin için masaya yatırdık.

Altın

Türk toplumu olarak en sevdiğimiz yatırım araçlarının başında gelen altın, güvenilir olması ve kriz dönemlerinde bile sağladığı kazançlarla en popüler yatırım aracıdır. Bozdurduğunuz dolarlar ile güvenilir bir yatırım aracı istiyorsanız ilk adresiniz altın olmalıdır.

Banka mevduatları

Türk liranızı bankaların mevduat hesaplarında da değerlendirebilirsiniz. Vade sonunda size kazandıracağı belli olan banka mevduatları, tıpkı altın gibi güvenilir bir yatırım aracıdır.

Repo

Kısa dönemli bir menkul kıymetin belirlenen vade sonunda ilk satıcı tarafından geri alınması işlemi olarak tanımlanabilen repo da; devlet tahvilleri, hazine bonoları, banka bonoları, banka garantili bonolar, kamu ortaklığı idaresi ve Toplu Konut idaresince ihraç edilen borçlanma senetleri ile borsa işlem gören borçlanma senetleri işlem görür.

Yatırım fonu

Yatırım fonları halktan topladıkları paralar karşılığı, hisse senedi, hazine bonosu, altın gibi sermaye piyasası araçlarından oluşturdukları portföyleri yönetirler. Risk ve getiri yönünden iki tip fon vardır: A tipi ve B tipi fonlar.

A tipi fonlar, hisse senedi içerdiğinden daha fazla fiyat dalgalanmasına sahiptir. Fon kazançları Kurumlar Vergisinden muaf tutulmuştur. Gelir vergisi ise sadece B Tipi Yatırım Fonlarının geliri üzerinden yüzde 11 oranında stopaj ve fon payı kesilerek yatırılır.

Devlet tahvili

Devlet tahvili devletin 1 yıldan uzun vadeli borçlanma ihtiyaçlarını karşılamak için Hazine Müsteşarlığı tarafından çıkarılan borçlanma senetleridir. Bu finansal araç uygulamasında devlet belirtilen tarihte -vade- faiz getirisiyle beraber ödeme yapmayı garanti eder. Devlet tahvillerinden tüzel kişiler faydalanabildiği gibi, bankalar da tahvilleri bilançolarının aktif kaleminde yatırım aracı olarak bulundurabilirler. Devlet tahvilleri sabit faizli, değişken faizli olabildiği gibi dövize endeksli de olabilirler.

Borsa

Her ne kadar riskli olarak görülse de, borsa, yatırımlarınızdan en çok kar edebileceğiniz yatırım araçlarından bir tanesi. Kulaktan dolma bilgilerle değil de konunun uzmanlarına danışarak, doların getirisinden daha yüksek oranda karlar sağlayabilirsiniz.

Daha ayrıntılı bilgi için “Borsa İstanbul’da kazandıran hisse senetleri nasıl belirlenir?” yazımıza bakabilirsiniz

Emtia yatırımı

Forex veya öteki piyasalar aracılığı ile altın, gümüş, bakır, petrol, mısır gibi pek çok emtia ile paranızı değerlendirebilirsiniz. Tıpkı borsada olduğu gibi konunun uzmanlarına danışarak, kısa vadede doların getirisinden daha yüksek oranda karlar sağlayabilirsiniz.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.