Bursa Çimento – BUCIM Hisse Senedi

0
4205

BURSA ÇİMENTO FABRİKASI A.Ş. – BUCIM

1966 yılında halka açık anonim şirket olarak kurulan Bursa Çimento Fabrikası A.Ş., klinker üretim kapasitesi yıllık 1.400 milyon tona, çimento öğütme kapasitesi ise yıllık 2.850 milyon ton olarak gerçekleştirmektedir.

Bursa Çimento, Kütahya bölgesinde çimento talebini karşılamak üzere Kasım 2005’de saatte 80 ton kapasiteli “Kütahya Karıştırma ve Paketleme Tesisi” devreye alarak, Bursa’da üretilen ve buraya getirilip stoklanan çimento, Seyitömer-Tunçbilek-Orhaneli Termik santrallerinden getirilmiş uçucu kül ile karıştırılarak, katkılı çimento üretimi gerçekleştirilmektedir. 2011 Ekim ayında devreye alınan ATY (Atıktan Türetilmiş Yakıt) Tesisi sayesinde, yüksek kalorifik değere sahip endüstriyel atıklar, bu tesiste işlenerek (parçalama – ayırma), döner fırınların ihtiyacı olan yüksek ısının elde edilebilmesine katkıda bulunmak amacı ile döner fırınlara alternatif yakıt olarak beslenerek çevrenin korunmasına yardımcı olmaktadır.

BUCIM işlem kodu Borsa İstanbul’da (BIST) işlem gören Bursa Çimento’nun faaliyet konusu çimento ve hazır beton üretimi ve satışıdır. Bursa Çimento imalat sanayii, taş ve toprağa dayalı, taş ve toprağa dayalı diğer sanayi sektörlerinde faaliyet göstermektedir.

Bursa Çimento Borsa İstanbul’da BIST Bursa / BIST SINAİ / BIST TÜM / BIST YILDIZ / BIST TAŞ, TOPRAK / BIST TEMETTÜ / BIST 100 endekslerine dahildir.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.