Çimbeton – CMBTN Hisse Senedi

0
1006

ÇİMBETON HAZIRBETON VE PREFABRİK YAPI ELEMANLARI SANAYİ VE TİCARET A.Ş.

1950 yılında İzmir’de kurulan Çimbeton Hazırbeton ve Prefabrik Yapı Elemanları Sanayi ve Ticaret A.Ş., Ege ve Marmara bölgelerine ile beraber Kars ve Elazığ gibi pazarlara yönelik çimento üretimi gerçekleştirmektedir. İzmir’deki üretim tesisinin limana olan yakınlığı ihracat pazarları için önemli bir maliyet avantajı sağlayan Çimbeton’u ihracat konusunda öne geçiren bir diğer etken doğuda bulunan üretim tesislerinin hedef pazarları olan Irak, Nahçivan, Azerbaycan ve Suriye gibi komşu ülkelere yakınlığıdır.

2001 yılında İtalyan Cementir’in şirket hisselerinin yüzde 98 devralmasının ardından Çimbeton, 2005 yılında Trakya bölgesinde faaliyet gösteren Lalapaşa Çimento’nun varlıklarını, 2006 yılında Elazığ Çimento hisselerinin tamamını satın aldı.

CMBTN işlem kodu ile Borsa İstanbul’da (BIST) işlem gören Çimbeton’un faaliyet konusu hazır beton imalatıdır. Çimbeton imalat sanayii, taş ve toprağa dayalı, taş ve toprağa dayalı diğer sanayi sektörlerinde faaliyet göstermektedir.

Çimbeton Borsa İstanbul’da BIST TAŞ, TOPRAK / BIST ANA / BIST SINAİ / BIST İzmir / BIST TÜM / BIST 100 endekslerine dahilidir.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.