Çimentaş – CMNET Hisse Senedi

0
4546

ÇİMENTAŞ İZMİR ÇİMENTO FABRİKASI T.A.Ş. – CMNET

1950 yılında İzmir’de kurulan Çimentaş İzmir Çimento Fabrikası T.A.Ş., Ege ve Marmara bölgelerine ile beraber Kars ve Elazığ gibi pazarlara yönelik çimento üretimi gerçekleştirmektedir. İzmir’deki üretim tesisinin limana olan yakınlığı ihracat pazarları için önemli bir maliyet avantajı sağlayan Çimentaş’ı ihracat konusunda öne geçiren bir diğer etken doğuda bulunan üretim tesislerinin hedef pazarları olan Irak, Nahçivan, Azerbaycan ve Suriye gibi komşu ülkelere yakınlığıdır.

2001 yılında İtalyan Cementir’in şirket hisselerinin yüzde 98 devralmasının ardından Çimentaş, 2005 yılında Trakya bölgesinde faaliyet gösteren Lalapaşa Çimento’nun varlıklarını, 2006 yılında Elazığ Çimento hisselerinin tamamını satın aldı.

CMNET işlem kodu ile Borsa İstanbul’da (BIST) işlem gören Çimentaş’un faaliyet konusu hazır beton imalatıdır. Çimentaş imalat sanayii, taş ve toprağa dayalı, taş ve toprağa dayalı diğer sanayi sektörlerinde faaliyet göstermektedir.

Çimentaş Borsa İstanbul’da BIST SINAİ / BIST TAŞ, TOPRAK / BIST 100 / BIST İzmir / BIST TÜM / BIST ANA endekslerine dahilidir.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.