‘Dolar/TL 3.40’a yükselebilir’ 15.11.2016

Dünya devi Morgan Stanley analistlerinden dolar/TL tahmini geldi.

0
673

ABD’li yatırım bankası Morgan Stanley analistleri, Türkiye’de yeniden dolarizasyon gerçekleşmesi halinde Türk lirasının dolar karşısında en az 3.40’a yükselebileceğini söyledi.

Morgan’dan dikkat çeken rapor

Morgan Stanley analistleri Ercan Ergüzel ve James Lord Salı günü yayınladıkları raporda Türkiye’deki döviz mevduatına ilişkin açıklamalarda bulundu.  bulundu. Ergüzel ve Lord, Türkiye’de döviz mevduatındaki azalışın sürmesinin muhtemel olmadığını ve bu durumun tersine dönebileceğini kaydetti.

Dolar/TL kuru 3.40’a kadar yükselebilir

Raporda şu ifadeler yer alıyor: Döviz mevduatı ve dolarizasyon oranları Temmuz öncesi seviyelere ulaşırsa, dolar/TL kuru 3.40’a kadar yükselebilir.

Ergüzel ve Lord, “Şirketler önümüzdeki dönemde, tarihi yüksek seviyelerdeki açık döviz pozisyonlarını karşılamak için döviz mevduatlarını artırma yönünde baskı altında kalabilir” dedi.

Döviz mevduatının cazibesi muhtemelen artabilir

Morgan Stanley analistleri, “Türk lirası ve döviz mevduat faizi arasındaki farkta yaşanan düşüş ile döviz mevduatının cazibesi muhtemelen artabilir” yorumunda bulundu.

Morgan Stanley raporunda, Türkiye’de yerleşiklerin 15 Temmuz başarısız darbe girişimi sonrasında döviz mevduatlarını azalttıkları hatırlatılırken, Ergüzel ve Lord bu durumun tersine dönmesinin tek başına dolar/TL’yi 3.40 seviyesine taşıyabileceğini kaydetti.

Raporda, TCMB hamlelerinin kaybolması durumunda Türk lirasının yakın vadede güçlenebileceğini ifade edildi.

KAYNAK: BLOOMBERG HT

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.