Kaliteli içerik nasıl hazırlanmalı?

Kaliteli içerik hazırlayarak fark yaratmak mümkün!

0
2039

Senem Türkanoğlu/Editör 

Şimdilerde herkes içerik üretiyor ve kendini içerik yazarı olarak adlandırılıyor. Lakin bu içeriklerin çoğu kaliteden yoksun. Fakat siz onlardan farklı olup kaliteli içerikler üreterek başarılara imza atabilirsiniz. Peki, bunu nasıl yapacağınızı biliyor musunuz? İşte kaliteli içerik hazırlamanın püf noktaları:

1Araştırın

Bir içerik oluşturmadan önce mutlaka araştırmalısınız. Araştırma vakit isteyen bir iştir.  Rastgele bir konuyu araştırmadan yazmak içeriği kalitesiz hale getirir. Kaliteli bir içerik için araştırma şart! Araştırmadan bir şeyi gelişi güzel yazmak kolaydır. Önemli olan kolayı değil zoru başarmaktır. Yazı yazmak değerli bir o kadar da zor bir iştir. Herkes konuşur ama yazamaz!  Siz zoru başarabilir içeriklerinizle adınızdan söz ettirebilirsiniz!

2Özgün olun

Kaliteli bir içeriğin özgün olması gereklidir. Kopyala, yapıştır yaparak özgün olunmaz. Özgün içerik sitenizin arama motorlarında üst sıralarda çıkmasını sağlayan en önemli etkenlerden biridir. Dolayısıyla içeriklerinizin özgün olmasına dikkat etmelisiniz.

3Yalın ve akıcı bir dil kullanın

Toplum olarak ne yazık ki okumayı pek sevmiyoruz. Okuyucuyu sıkmamak ve kalıcı bir kitle oluşturmak adına içeriklerinizde yalın ve akıcı bir dil kullanmalısınız.

4Dikkat çekici başlıklar atın

İnsanlar başlığa göre yazıları okumayı tercih ediyor. Bu sebeple dikkat çekici başlıklar kullanarak yazıyı okunabilir hale getirmelisiniz. Başlık seçiminde ise şu hususlara dikkat etmelisiniz; başlık uzun olmamalı, anahtar kelimenizi içermeli ve ilgi çekici olmalı.

5Gündemi takip etin

İçerik oluşturmadan önce sıkı bir araştırma yapmanızın ne kadar önemi olduğunu ilk maddede vurguladık. Araştırmayı yaparken de gündemden kopmamalısınız. Bloglar, haber siteleri, sosyal medya gündemi takip etmenizde oldukça işinize yarayacaktır. Rakiplerinizden bir adım önde olmak istiyorsanız gündemi her daim takip etmeli ve yaratacağınız güncel ve kaliteli içeriklerle onlara fark atmalısınız.

6Seo kurallarına uyun

Arama motoru optimizasyonu (SEO) sitenizin arama motorlarında üst sıralarda çıkmasını sağlar. İçerik oluştururken SEO kurallarına uymalı ve ilk sayfada çıkmayı hedeflemelisiniz.

7İlgi çekici görsellere yer verin

İçerikte kullanacağınız ilgi çekici görseller okuyucuların ilgisini artırarak ve web sitenizde geçirilen süreyi uzatmasına aracılık eder. Bundan yola çıkarak kullanabileceğiniz ücretsiz fotoğraf sitelerinden yararlanarak ilgili çekici görseller seçebilirsiniz. Pexels ücretsiz fotoğraf indirebileceğiniz bir sitedir. Bu ve buna benzer siteleri araştırarak bulabilirsiniz.

 

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.