Egeli & Co Tarım Girişim – EGCYO Hisse Senedi

0
1258

EGELİ & CO TARIM GİRİŞİM SERMAYESİ YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. – EGCYO

1994 yılında kurulan Egeli & Co Tarım Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı A.Ş., Türkiye’nin ilk ve tek tarım temalı girişim sermayesi şirketidir. EGC Tarım Girişim sektördeki kurumsallaşma eksiğini görerek yola çıkmış, yatırımcılara, parlayan Türkiye tarım sektöründeki büyüme potansiyelini değerlendirme fırsatı sunmak üzere faaliyetlerine devam etmektedir. EGC Tarım Girişim, tarımda sürdürülebilir getiri vadeden alanlara yatırım yaparak hem ülke ekonomisine katkı sağlamayı hem de bütün paydaşları için katma değer yaratmayı kendine amaç edinmektedir. EGC Tarım Girişim, çalışmalarını şeffaf, sürekli büyüme odaklı ve güvenli bir şekilde tabana yaymayı hedeflemektedir.

EGC Tarım Girişim, ilk yatırımı olarak, Egeli & Co. Yatırım Holding A.Ş.’nin sahip olduğu Denizli’de ekilebilir arazi ve küçükbaş hayvancılık konularında faaliyet gösteren Batı Tarımsal Yatırımlar A.Ş. (“Batı Tarım”) hisselerinin tamamını Haziran 2011’de satın almıştır. Batı Tarım yatırımını takiben, Haziran 2012’de Denizli’de süt üretimi faaliyetinde bulunan Doğa Tarım Hayvancılık Gıda Pazarlama Sanayi Tic. A.Ş. (“Doğa Tarım”) hisselerinin yüzde 90,05’ini devralmıştır. Doğa Tarım’a ait kalan yüzde 9,05 hissesini Temmuz 2013’de alarak payını yüzde 100’e çıkarmıştır.EGC Tarım Girişim, Ekim 2012’de süt üretimi yapan Tolina Tarım Hayvancılık ve Gıda Ürünleri Tic. ve San. A.Ş.’ye (“Tolina Tarım”) yüzde 43.61 oranında ortak olmuştur. EGC Tarım Girişim, yüzde 5,63 oranında bağlı menkul kıymet statüsünde Yaprak Süt ve Besi Çiftlikleri San. Ve Tic. A.Ş’yi yatırımlarına dahil etmiştir.

EGCYO işlem kodu ile Borsa İstanbul’da (BIST) işlem gören EGC Tarım Girişim, kayıtlı sermayeli olarak ve çıkarılmış sermayesini, esas olarak Türkiye’de kurulmuş veya kurulacak olan, gelişme potansiyeli taşıyan ve kaynak ihtiyacı olan girişim şirketlerine yapılan uzun vadeli yatırımlara yöneltmek amacıyla iştigal eden halka açık anonim ortaklıktır.

EGC Tarım Girişim, Borsa İstanbul’da KOLEKTİF YATIRIM ÜRÜNLERİ VE YAPILANDIRILMIŞ ÜRÜNLER PAZARI’nda işlem görmektedir.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.