Emeklilikte yeni dönem: İkinci emeklilik 10.11.2016

Emeklikte yeni dönem 1 Ocak tarihi itibariyle başlıyor. SGK’dan emekliliğe göre daha kısa sürede Bireysel Emeklilik hakkı daha kısa süre kazanılacak. Böylece 10 yıl-56 yaş şartını tamamlayan herkes ikinci emeklilik elde edecek.

0
3074

EMEKLİLİKTE YENİ DÖNEM 1 OCAK’TA BAŞLIYOR 

Bireysel Emeklilik Sistemi’ne (BES) otomatik katılımını sağlayacak düzenleme 1 Ocak’ta başlayacak. Yeni dönemle beraber milyonlarca çalışan için ikinci bir emeklilik ve emekli maaşı imkanına hak kazanacak. Ayrıca milyonlarca çalışan Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) emekliliğe göre daha kısa sürede sistemden emekli olabilecek.

SİSTEMDE 10 YIL KALAN HERKES EMEKLİ OLABİLECEK

SGK’dan emeklilik için; şu an işe giren bir erkek çalışanın 7 bin 200 gün (20 yıl) prim ödemesi gerekiyor. Bu tamamlandığında da 61 yaş doldurulduğunda emekli olunabiliyor. Kadınlarda da SGK’dan emeklilik için 20 yıl prim ödeme ve 58 yaş şartları var. Memurlarda süre 25 yılı buluyor. Bireysel emeklilik ise sistemde 10 yıl kalınıp 56 yaş doldurulduğunda elde ediliyor. Yani BES’e otomatik katılanlar, 10 yıl ödeme yapıp 56 yaşını tamamladığında, bireysel emeklilik imkanına kavuşacak. Hem de devletin sunduğu 3’lü teşvikten de yararlanacak. Çalışanlar böylece, önce BES ile emekli olup, daha sonra SGK’dan da emeklilik ile çifte maaşa kavuşabilecek.

DEVLET KATKISI

Otomatik katılım, mevcut BES‘ten daha avantajlı olacak. Yüzde 25 devlet katkısı, otomatik BES’te de olacak. Buna ilaveten otomatik BES’te; çalışanın cayma hakkını kullanmaması halinde, sisteme girişte bir defaya mahsus olmak üzere, bin lira ilave devlet katkısı sağlanacak. Yine otomatik BES’te; 10 yıl, 56 yaş şartı tamamlanıp toplu para almak yerine maaş tercihi yapıldığında bir ek katkı daha olacak. Birikimini en az 10 yıllık sürede almayı tercih eden çalışana, birikiminin yüzde 5’i karşılığı ek devlet katkısı ödemesi yapılacak.

 49,41 TL: EN DÜŞÜK ÖDEME

Yeni dönem hakkında bilinmeyenler;

* Çalışan, işvereni tarafından bir şirketin emeklilik planına dahil edilecek.
* Katkı payı her ay çalışanın maaşından kesilip bireysel emeklilik hesabına aktarılacak.
* Çalışanın ödeyeceği katkı payı, prime esas kazancının yüzde 3’üne karşılık gelen tutar olacak.
* Eğer çalışan isterse, tutarın artırılmasını isteyebilecek.
* Mevcut asgari ücrete göre bakıldığında en düşük ödeme 49,41 lira olacak.
* Çalışan, emeklilik planına dahil olduğunun kendisine bildirildiği tarihi müteakip 2 ay içinde sözleşmeden cayabilecek.

KAYNAK: Posta

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.