MSCI Türkiye Endeksi

0
1415

MSCI Türkiye Endeksi

ABD dışındaki piyasalar için küresel sermayenin performansını ölçmek amacıyla 1968 yılında kurulan Morgan Stanley Capital International (MSCI) endeksleri, capital international endeksleri (uluslararası sermaye endeksleri) olarak tasarlanmıştır.1986 yılında ise uluslararası sermaye endekslerinin Morgan Stanley tarafından lisansları devralınmış ve MSCI endeksi olarak hizmet vermeye devam etmiştir.

MSCI Türkiye Endeksi, ülkemizde yatırım yapılabilirliği izlemek amacıyla Borsa İstanbul – BİST 100’de işlem gören 10 hisseden oluşmaktadır. Bu hisse seneler zaman zaman değişiklik gösterebilmektedir. Endekste yer alan bazı hisse senetleri; Garanti bankası, Akbank, Bim, Koç Holding, Tüpraş, Sabancı Holding, İş Bankası, Halk Bankası ve Ereğli Demir Çelik, Turkcell hisseleridir. Endeks Nasdaq Borsasında MSCI Turkey EFT (TUR) koduyla işlem görmektedir.

Bu endeksler global kurumsal ve bireysel yatırımcılar için bu ülkelerde yatırım fırsatlarını değerlendirme, portföy çeşitlendirme, risk dağılımına yüksek katkı sağlamaktadır.
MSCI endeksleri hangi ülkelerin hisse senetlerine yapılabileceği noktasında önemli referans veriler sunmaktadır.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.