En çok tasarruf eden ülkeler

Tasarruf veya para biriktirme tüm dünyadaki ülkeler için aynı öneme sahip. Ülkelerin tasarruf oranlarına bakıldığında en çok tasarruf yapan 10 ülke…

0
5797

Dünya bankasının 2015 parayı veya tüketilecek herhangi bir şeyi dikkatli kullanma endeksine göre ülkelerin tasarruf oranları açıklandı. Bu veriler incelendiği zaman, tasarruf yapma konusunda yeraltı zenginliğine sahip olan ülkelerin olduğunu görüyoruz.

Dünyadaki tasarruf rakamlarına göre en iyi 10 ülke:

Katar

Milli gelire göre yüzde 57 ile en çok tasarruf yapan Katar’ın ekonomisi topraklarında çıkan petrol ve doğalgaza bağımlı. İşsizlik oranının yüzde 1’in altına olan Katar’ın tasarruf oranı 2014’e göre düşmüş olmasına rağmen ilk sırada yer alıyor.

Kuveyt

Dünyanın en büyük petrol rezervine sahip olan Kuveyt, yüzde 55 ile Katar’ın arkasından endekste ikinci sırada yer alıyor. Ülke gelirinin yüzde 80’inden fazlası petrolden gelen Kuveyt’te de işsizlik oranı yüzde 1’in altında.

Cezayir

Yüzde 53’lük bir oranla üçüncü sırada yer alan Cezayir’in ülke gelirinin yüzde 79 ‘u petrol ve doğalgazdan geliyor. Ayrıca dünyanın en düşük dış borca sahip olan ülkesi olan Cezayir’de işsizlik oranı yüzde 2’nin altında.

Para biriktirmek için nelerden tasarruf etmelisiniz, tıklayın!

Ekvator Ginesi

Afrika’nın gerçek anlamda parlayan yıldız olan Ekvator Ginesi, yüzde 51’lik tasarrıf oranı ile listede kendine yer bulmuş. 600 binlik nüfusu ile Ekvator Ginesi’nin ülke geliri, hidrokarbon üretimi, petrol, gaz rezervleri ve madenlerden geliyor.

Çin

Dünyanın üretim üssü olan Çin yüzde 50’lik tasarruf oranı ile listede beşinci sırada yer alıyor. Çin’deki tasarruf oranının bu kadar yüksek olması, insanları gelecekte daha iyi koşullarda yaşamak istediğinden kaynaklanıyor.

İran

Ortadoğu’da İsrail’den sonra en güçlü ekonomiye sahip olan İran, yüzde 48’lik tasarruf oranı ile listede kendisine yer bulmuş. Ülke ekonomisinde ham petrol ihracı ve doğal gazın önemli bir yeri olan İran’da batının uyguladığı ambargoların kalkması bu tasarruf oranını aşağıya çekeceği tahmin ediliyor.

Singapur

Dünyanın en büyük finans merkezlerinden birisi olan Singapur, yüzde 47’lik tasarruf oranı ile listede yedinci sırada yer alıyor.

Suudi Arabistan

Dünyanın en büyük petrol ihracatçısı konumundaki Suudi Arabistan, yüzde 45’lik tasarruf oranı ile en çok tasarruf yapan ülkeler arasında yer alıyor.

Azerbaycan

Nüfusunun yüzde 6’sının yoksulluk sınırının altında yaşadığı Azerbaycan, yüzde 43’lik tasarruf oranına sahip. Ekonomisi petrol ve doğalgaza bağlı olan Azerbaycan’da işsizlik oranı yüzde 5.

Tasarruf etmenin püf noktaları için tıklayın!

Gürcistan

Nüfusunun çok büyük bir oranının yoksulluk sınırında yaşayan Gürcistan, yüzde 40’lık tasarruf ile listenin onuncu sırasında yer alıyor.

Ve Türkiye

Tasarruf oranları dünya geneline göre oldukça düşük olduğu Türkiye’nin tasarruf oranı yüzde 8 ile en alt sıralarda yer alıyor.

 

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.