Ereğli Demir Çelik – EREGL Hisse Senedi

0
4432

EREĞLİ DEMİR VE ÇELİK FABRİKALARI T.A.Ş.

Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları T.A.Ş., Türk sanayisinin ihtiyaç duyduğu, Türkiye’de üretimi yapılmayan yassı çeliği üretmek amacıyla özel bir yasayla 1960 yılında Zonguldak’ta kuruldu. Uluslararası kalite standartlarında levha, sıcak ve soğuk haddelenmiş sac ile kalay, krom ve çinko kaplamalı sac üreten Erdemir; otomotiv, beyaz eşya, boru profil, haddecilik, genel imalat, elektrik-elektronik, makine, enerji, ısı gereçleri, gemi inşa, savunma, ambalaj gibi sektörlere temel girdi üretimi gerçekleştirmektedir.

1965 yılında üretime başlayan Erdemir, 0,5 milyon ton olan ham çelik kapasitesini 4 milyon ton seviyesine, 0,4 milyon ton olan nihai mamul kapasitesini ise 5 milyon tonun üzerine çıkarmıştır.2006 yılında OYAK bünyesine katılan Erdemir, bünyesinde Türkiye’ye çelik sektörünün ilk Ar-Ge Merkezi ile hizmet vermektedir.

EREGL kodu ile Borsa İstanbul’da (BİST) işlem gören Erdemir, imalat sanayii, metal ana sanayi, demir, çelik metal ana sanayii sektörlerinde hizmet göstermektedir.

Erdemir, Borsa İstanbul’da BIST 50, BIST TEMETTÜ 25, BIST 100, BIST METAL ANA, BIST SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK ENDEKSİ, BIST SINAİ, BIST 30, BIST KURUMSAL YÖNETİM, BIST TEMETTÜ, BIST TÜM, BIST YILDIZ endekslerine dahildir.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.