Sabancı Holding – SAHOL Hisse Senedi

0
4308

HACI ÖMER SABANCI HOLDİNG A.Ş.

Temelleri 1925’te Hacı Ömer Sabancı’nın pamuk ticareti ile atılan HACI ÖMER SABANCI HOLDİNG A.Ş., finansal hizmetler, enerji, çimento, perakende ve sanayi alanında faaliyet göstermektedir. 16 ülkede faaliyet gösteren Sabancı Holding’in üretimini gerçekleştirdiği ürünler Avrupa, Orta Doğu, Asya, Kuzey Afrika, Kuzey ve Güney Amerika’da pazarlamaktadır.

Ageas, Aviva, Bridgestone, Carrefour, E.ON, Heidelberg Cement, Marubeni ve Philip Morris gibi şirketlerle ortaklıları bulunan Sabancı Holding’in en büyük hissedar grubunu yüzde 57,7 hisse oranıyla Sabancı Ailesi oluşturmaktadır. Hisselerinin yüzde 40.1’i halka arz edilen Sabancı Holding’in depo sertifikaları ise SEAQ International ve Portal’da kotedir.

SAHOL kodu ile Borsa İstanbul’da (BİST) işlem gören Sabancı Holding’in kendi hisselerinin yanı sıra 11 iştirakinin hisseleri işlem görmektedir. Sabancı Holding’in faaliyet konusu mali kuruluşlar, holdingler ve yatırım şirketleridir. Sabancı Holding, mali kuruluşlar, holdingler ve yatırım şirketleri sektörlerinde faaliyet göstermektedir.

Sabancı Holding, Borsa İstanbul’da BIST HOLDİNG ve YATIRIM, BIST TEMETTÜ, BIST TÜM, BIST YILDIZ, BIST MALİ, BIST SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK ENDEKSİ, BIST İstanbul, BIST 100, BIST 30, BIST 50 endekslerine dahildir.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.