FED faiz konusunda sabırlı olacak

0
2544

Fed böylece uzun bir zamandır açıklamalarında yer verdiği faizlerin ‘kayda değer bir süre’ daha düşük kalacağı taahhüdünü değiştirmiş olurken, istihdam piyasası ile ilgili değerlendirmesini de iyileştirdi.

Fed Açık Piyasa Komitesi (FOMC) açıklamasında “Komite para politikasındaki duruşunda normalleşmeye başlamak konusunda ‘sabırlı’ olabileceğini kaydetmektedir” ifadelerini kullanarak, takvime dayalı bir ifadeden vazgeçmiş oldu ve kendisine ekonomik verilere bağlı olma konusunda daha ciddi bir esneklik sağladı.

Açıklamada ayrıca “Komite bu yönlendirmesini daha önce ifade ettiği ‘faizlerin kayda değer bir süre’ düşük kalacağı taahhüdü ile uyumlu görmektedir” denildi.

Fed açıklamasında istihdam piyasasındaki toparlanmanın arttığını belirtirken, istihdam piyasasındaki atıl kapasitenin azalmayı sürdüğü görüşünü yineledi.

Fed politika yapıcılarının federal fonlama oranı için tahmin medyanlarına göre 2015 sonunda 3 ay önceki tahminlerinden daha az artış olacak.

Fed'in açıklamasında küresel piyasalarda son dönemde görülen istikrarsızlıktan bahsedilmezken, Kocherlakota, Plosser ve Fisher olmak üzere 3 Fed başkanı karara muhalefet etti.

Fed Ekim ayındaki FOMC’de öngördüğü üzere tahvil alımını sonlandırmıştı.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.