Finansal istikrar Nedir?

Finansal istikrar; finansal piyasalarda faaliyetini sürdüren kuruluşlarda yaşanabilecek olası kötü durumlar karşısında istikrar oluşturmaktır.

0
1407

Finans nedir?

Finans; bireylerin ve kurumların yatırım yapmasına olanak tanıyan ekonomi ve işletmenin ortak bir dalı olarak tanımlanabilir.

Finansal istikrar nedir?

Finansal istikrar; finansal piyasalarda faaliyetini sürdüren kuruluşlarda yaşanabilecek olası kötü durumlar karşısında istikrar oluşturmaktır. Finansal yapının istikrarlı bir şekilde işlemesi ise ekonomideki kaynakların üretken bir şekilde kullanılmasını sağlar. Finansal istikrar aynı zamanda fiyat istikrarının oluşmasına da neden olur. Fiyat istikrarını sağlamak ise merkez bankasının temel görevleri arasında yer almaktadır. Merkez bankasının diğer görevlerini ise şöyle sıralayabiliriz; para arzını kontrol altına almak, bankacılık sektörünün denetlenmesi ve düzenlemesi; para politikası uygulamak, döviz ve altın rezervlerinin yönetimini sağlama ve faiz oranlarını belirlemek. Merkez Bankaları “Finansal İstikrar Raporları” ile değerlendirmelerini kamuoyu ile paylaşmaktadır. Bunu yapmalarındaki amaç; kamuoyunu bilgilendirmek ve finansal istikrara katkıda bulunmaktadır. Finansal istikrarın tam tersi olan finansal istikrarsızlık ise; büyüme sürecini yavaşlatır ve ekonomide önemli sorunların yaşanmasına sebep olur. Dolayısıyla bir ekonomide finansal istikrar sağlamak ve bunu korumak oldukça önemlidir.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.