Hüsnü Özyeğin’in Rusya’daki bankası kime satılacak?

0
508

Satışı gündeme gelen Rusya’daki en büyük Türk bankası Credit Europe (CEB) için talipliler arasında adı geçen ünlü Rus müteşebbis Oleg Tinkov, “CEB kaliteli aktifleri olan bir banka, kuşkusuz ilgileniyoruz” dedi.

İşadamı Hüsnü Özyeğin, Rusya’daki bankası Credit Europe Bank’ı (CEB), Rus mali polisinin baskıları yüzünden satma kararı alırken, (CEB) için talipliler arasında adı geçen ünlü Rus müteşebbis Oleg Tinkov, “CEB kaliteli aktifleri olan bir banka, kuşkusuz ilgileniyoruz” dedi.

RBK’ya konuşan Tinkov, satış konusunda henüz bir davet almadıklarını vurguladıktan sonra ilgisini açıkça dile getirdi ve “En önemlisi bizim böyle bir alımı yapabilecek imkanımız var. Pazarın bugünkü durumunda herkesin böyle bir imkanı yok” diye konuştu. CEB yetkilileri konuyla ilgili yorum yapmadı.

TINKOFF BANK'IN DA SAHİBİ…

Türk Rus'ta yer alan habere göre, 48 yaşındaki Oleg Tinkov, Timkoff birası ve restoran zincirleri ile 2000’lerin başından itibaren başarılı bir işadamı olarak sıyrılmıştı. Bira işini Sun Interbrew’e 200 milyon dolara satan Tinkov’un kişisel serveti, 2014’de Forbes tarafından 500 milyon dolar olarak hesaplanmıştı. Tinkov, tüketici kredileri ve kredi kartı odaklı Tinkoff Bank’ın da sahibi. 

Hüsnü Özyeğin’in kurucusu ve sahibi olduğu, Rusya’nın en büyük 50 bankası arasında bulunan Credit Europe Bank’ın satışının gündemde olduğu, Kommersant gazetesi tarafından dün kamuoyuna açıklanmıştı. Bankacılık çevresinin verdiği bilgiye göre, Rus mali polisinin süregelen baskıları nedeniyle satış kararı alan Özyeğin, Morgan Stanley  şirketine satış yetkisi verdi.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.