Kaplamin – KAPLM Hisse Senedi

0
4622

KAPLAMİN AMBALAJ SANAYİ VE TİCARET A.Ş. – KAPLM

1976 yılında kurulan Kaplamin Ambalaj Sanayi Ve Ticaret A.Ş., expanded polistren ve kağıt laminasyonu ile ambalaj malzemesi üretmek üzere çok ortaklı bir şirket olarak faaliyetlerine başlamıştır. 1981 yılında Çukurova Grubu ortaklığa dahil olması ile Plastik esaslı ambalaj yerine  oluklu mukavva ambalaj yatırımı yapılmasına karar verilmiştir. 1984 yılında oluklu mukavva ambalaj yatırımı tamamlanarak oluklu mukavva üretimi başlamıştır.1984 yılından bugüne kadar Kaplamin Ambalaj hızlı bir gelişme göstererek sektörün öncüleri arasında yerini almıştır. Halen gıda ve tarım sektöründe; yaş meyve, sebze, katı ve sıvı yağlar, et, tavuk, balık, yumurta, içki ve meşrubatlar için, Sanayi üretiminde ise; kimyasal ürünler, dayanıklı tüketim malları, tekstil ve hazır giyim gibi sektörler için ambalaj malzemesi üretmektedir.1985 yılında 9.000 ton olan yıllık üretim miktarı 2012 yılında 50 bin ton’a ulaşmıştır.1992 yılında Kaplamin Ambalaj dışa açılarak Türkiye’de ilk kez oluklu mukavva sektöründe yabancı ortak alarak Avrupa’da en büyük Pazar payına sahip İsveç kökenli SCA PACKAGING firması ile ortaklık kurmuştur. 2012 yılı itibari ile SCA PACKAGING firmasının yerini DS SMITH firması almıştır.

Kaplamin tesisi 22 bin metrekaresi kapalı olmak üzere 47 bin metrekare alan üzerine kurulan Kaplamin Ambalaj, üretim yapı itibarı ile iki ayrı prosestir. Bunlardan birincisi oluklu hattıdır.  A, B, C, E, B+C(DOPPEL), B+E(MİKRO DOPPEL) ,A+C+B(TRİPLEX) dalga cinslerinde üretim yapabilmektedir.

KAPLM işlem kodu ile Borsa İstanbul’da işlem gören Kaplamin Ambalaj’ın ana faaliyet konusu oluklu mukavvadan levha, oluklu mukavvadan mamul ambalaj kutuları imalatıdır. Kaplamin Ambalaj imalat sanayii, kağıt ve kağıt ürünleri, basım ve yayın, kağıt ve kağıt ürünleri sanayii sektörlerinde faaliyet göstermektedir.

Kaplamin Ambalaj, Borsa İstanbul’da ANA PAZAR’da işlem görmektedir.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.