Kent Gıda – KENT Hisse Senedi

0
5289

KENT GIDA MADDELERİ SANAYİİ VE TİCARET A.Ş. – KENT

1927 yılında kurulan Kent Gıda Maddeleri Sanayii ve Ticaret A.Ş., atıştırmalık gıda üretimi alanında faaliyet göstermektedir. Kendi alanında birçok marka gıda ürünün üreticisi olan Kent Gıda, 1971 yılında Miss şeker ailesinin ilk üyesi Missbonbon, 1973 yılında Toffee ailesinin ilk markası Tofy, 1974 yılında Türkiye’de ilk defa büyük sakız ve çizgi karakter ile Tipitip, 1980 yılında Madlen adı altında ilk madlen çikolata, dolgulu bonbon Olips, 1986 yılında Topitop, 1987 yılında da Türkiye’nin ilk jelli şekeri Jelibon pazara sundu.

2002 yılında Mondelēz International tarafından satın alınan, Kent Gıda,  2013 yılında Türkiye’nin ilk 500 ihracatçı firması arasına girmiştir. İstanbul Sanayi Odası’nın hazırladığı listede de ilk 500 büyük sanayi kuruluşu arasında yer almaktadır.

KENT işlem kodu ile Borsa İstanbul’da faaliyet gösteren Kent Gıda’nın ana faaliyet konusu kakaolu şekerlemeler hariç şekerlemelerin ve şeker pastillerinin imalatıdır. Kent Gıda imalat sanayii, gıda, içki ve tütün, gıda maddeleri sanayii sektörlerinde faaliyet göstermektedir.

Kent Gıda, Borsa İstanbul’da BIST Kocaeli / BIST SINAİ / BIST GIDA, İÇECEK / BIST 100 / BIST ANA / BIST TÜM endekslerine dahildir.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.