Kış lastiği alırken ve kullanırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Kış lastiği alırken, kullanırken ve saklarken dikkat etmeniz gerekenler

0
4744

Havaların soğuması ve ilk kar taneciklerinin ülkemizde görülmesinin ardından, kış lastikleri tekrar gündemimize gelemeye başladı. Soğuk kış ayların yüksek çekiş ve hakimiyet sağlayacak şekilde dizayn edilen kış lastikleri, her ne kadar sadece şehirlerarası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlara 1 Aralık – 1 Nisan tarihleri arasında zorunlu tutulsa da, tüm araçlarda, ıslak ve karlı zeminlerde çok daha iyi yol tutuş ve daha kısa fren mesafesi sunan kış lastiklerinin zaman kaybetmeden kullanılmaya sürüş güvenliği açısından büyük önem taşıyor.

kis-lastigi

Kış lastiklerini diğer lastiklerden farklı kılan özellikler nelerdir?

Öncelikle kış lastiklerindeki diş derinliği, yazın kullanılan lastiklere göre daha fazla ve desen doluluk oranı daha az olduğu için lastiğin dişleri arasında biriken kar, buz, su, çamur gibi sürüş güvenliğini tehdit eden maddelerin atılması daha kolay olur.

Araba satın alırken dikkat edilmesi gerekenler için tıklayın!

Kış lastiklerinde bulunan sırt desenlerinde, yaz lastiklerine göre daha çok kılcal damarlı ve omuz bloklarının dişli bir yapısı olduğu için karlı, erimiş karlı ve çamurlu yüzeylerde ilave çekiş sağlar. Ayrıca kış lastiklerinin yapımında kullanılan yüksek silika oranı sayesinde soğuk hava koşullarında sertleşmeyerek, lastiğin tutunma özelliklerini korur ve sürüş emniyetini arttırır. Tüm bunların yanında zincir gibi araca zarar vermez ve soğuk havalarda kış lastikleri kullanımı ile elde edilen fren mesafesi; gerek yaz lastiklerinden ve gerekse zincir takılmış yaz ya da kış lastiklerinden elde edilen fren mesafesine göre daha kısadır

Kış lastiklerinde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Kış lastiğinde dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan birisi aracın tüm tekerlerinde kullanılması gerekliliğidir. Araçta sadece 2 lastiğin, kış lastiği olması sürüş performansınızı düşürmekle beraber fren ve virajlarda aracın kontrolünü zorlaştırır.

Kış lastiklerini alırken öncelikle lastiğin yanaklarında yazan yazılara dikkat etmelisiniz. M&S veya M+S ifadelerini aramalısınız. Onun haricinde, lastiğin üzerindeki düş derinliğine ve desen doluluk oranına bakarak lastiğin yaz mı kış mı olduğuna karar verebilirsiniz.

Kış lastikleri; kullanılmadıkları dönemlerde uygun koşullarda saklanmalıdır. Tekrar araca takıldıklarında performans kayıpları yaşanmaması için kuru, serin ve güneş ışığı almayan yerlerde yatay olarak saklamalısınız.

Araba sigortası yaptırmak için 5 sebep için tıklayın!

Kış lastiğini ne zaman takmalısınız?

Kış lastiklerinizi takmak için ilk donun veya kar yağışının gelmesini beklememeniz aslında sizin yararınızadır. Lastik üreticileri hava sıcaklığının 7 derecenin altına düşer düşmez kış lastiklerinin kullanılmaya başlanmasını önerdiklerini aklınızdan çıkarmayın.

 

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.