Kritik gün geldi… Gözler Merkez’de

0
2526

Döviz depo faiz oranları ve TL zorunlu karşılıklara ödenen faiz miktarında yapılacak değişimlerin miktarı, piyasaların yönü üzerinde etkili olacak.

Milliyet'in haberine göre, döviz kurlarındaki artış eğilimi ve yükselen enflasyon beklentileri gözlerin bugünkü Para Politikası Kurulu toplantısına çevrilmesine neden oldu. Yatırımcıların karar öncesi pozisyonlarını bozmak istemediği gözleniyor. BIST 100 endeksi 81.826 -83.800 aralığında seyrederken dolar/TL, 2.68 – 2.70 bandında hareket ediyor. Gelişmelere baktığımızda faizde bir sürpriz yaşanma ihtimali zor görünüyor. Gerek Merkez’in geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamalar gerekse yurtdışı gelişmeler nisan ayında politika faizinin ve koridurunun aynı seviyelerde kalacağına işaret ediyor. Kur üzerinde baskının artması halinde de Merkez Bankası’nın öncelikli olarak faiz silahına başvurması beklenmiyor.

Morgan Stanley dün yayınladığı raporda, para biriminde yüksek oynaklığın yaşandığı ortamda gözlerin Merkez Bankası’nın atacağı adımlara çevrildiğini, ancak Merkez’den piyasalara döviz likiditesi sağlanması yönünde cesur adımlar atmasını beklemediklerini kaydetti. JP Morgan da, Merkez’den faiz değişimi beklemediğini bildirdi.

Dolar/TL’de 2.70 önemli

Dolar/TL’de orta ve uzun vadede yön yukarı. Ancak kısa vadede geri çekilmeler gözlenebilir. 2.70 seviyesi kritik bir direnç. 2.70’in üzerindeki her hareket alıcıları güçlendirencektir. Ancak bu seviyenin altında görülecek ilk destekler 2.65 ve 2.63 olacak.

Borsada ise kritik seviye 83.500. Bu seviyenin üzerinde endeks 3.500 puan daha yükselme potansiyeli taşıyor. Hisse pozisyonu taşıyanlar olası bir yükselişten faydalanmak istiyor. Bu nedenle de mümkün olduğunca pozisyonlarını koruyor. 83.500’ün üzerindeki bir hareket ivme kazanacaktır. Ancak 83.500 aşağı kırılırsa, 80.000’e kadar geri çekilme yaşanabilir. Burada da endeks için kritik seviye 80.000 olacaktır. Endeksin 80.000’in altına kayması demek 76.500’lere kadar gerilemesi anlamına gelebilir.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.