Merkez Bankası faiz artıracak mı? 19.12.2016

Piyasalarda gözler Merkez Bankası'nın yarınki faiz kararında...

0
4196

Piyasalarda gözler Merkez Bankası’nın yarınki Para Politikası Kurulu( PPK) Toplantısına çevrildi.

Fed’in faiz artırımı, küresel risk iştahında azalma, doların tüm dünyada güçlenmesi ve TL’de yaşanan değer kaybıyla Merkez Bankası’nın geçen ay başladığı faiz artışlarına bu ay da devam edebileceği belirtiliyor.

TCMB Kasım ayı toplantısında politika faizini yüzde 7,50’den yüzde 8’e, faiz koridorunun üst bandını %8.25’ten %8.50’ye yükseltmişti. Faiz koridorunun alt bandı yüzde 7,25’te tutulmuştu.

“DÖVİZ KURU HAREKETLERİ RİSK OLUŞTURUYOR”

TCMB, döviz kuru hareketlerinin enflasyon görünümüne dair yukarı yönlü risk oluşturduğunu, bu gelişmelerin beklentiler ve fiyatlama davranışları üzerindeki olumsuz etkisini sınırlamak amacıyla parasal sıkılaştırmaya gidildiğini bildirmişti.

Dolar/TL yurt içinde siyasi ve jeopolitik gelişmeler ve Fed beklentileriyle 2 Aralık’ta 3.59’a kadar yükselerek tarihi zirveleri görmüş, ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “TL’ye dönün” çağrılarıyla 3.35’lere çekilmişti. Dolar/TL Fed kararıyla 3.46’lardan 3.54’lere kadar tırmanmış, Cuma gününü ‘3.50’li seviyelerden tamamlamıştı.

Analistler,  Merkez Bankası’nın bu hafta faiz konusunda adım atmamasının TL’de değer kaybının sürmesine neden olabileceğini belirtiyor.

MERKEZ BANKASI KARARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Merkez Bankası’nın faiz kararı 20 Aralık Salı günü saat 14:00’te açıklanacak.

Kaynak: Business HT

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.