Piyasalar haftaya nasıl başladı? 19.12.2916

0
3045

Dolar, önemli para birimlerinin çoğu karşısında geri çekildi. Çin’in ABD’ye ait insansız hava aracını alıkoymasıyla yükselen jeopolitik tansiyon, halihazırda 2008 yılından bu yana en güçlü yükselişini gerçekleştiren ABD Doları’nın gerilemesinde etkili oldu. Avustralya ve Yeni Zelanda hisse senedi piyasaları, ABD hisse senedi vadelilerinin sıçramasıyla birlikte yükseldi.

Japonya hisse senetleri, söz konusu anlaşmazlığın hazine tahvillerini yukarı çektiği yönündeki Cuma günkü haberlerin ardından yenin önemli paraların kazançlarına öncülük etmesiyle, değer kaybetti. ABD hisse senedi endeks vadeli kontratları Pazartesi günü yükseliş kaydetti. Petrol fiyatları yükselerek geçtiğimiz haftaki kazançlarını genişletti. Çin dışında işlem gören yuan, Çin Merkez Bankası’nın (PBOC) referans yuan kurunu yükseltmesi ardından iki haftanın en sert artışını gerçekleştirdi. Avustralya Doları, bütçe açığının bir miktar daha dar olacağı yönündeki resmi tahmin sonrasında kredi notunun düşürülmesi ihtimalinin atlatıldığı yönündeki beklentiyle, kayıplarını geri aldı.

Traderlar, ABD’nin yeni seçilen başkanı Donald Trump ve Çin arasındaki anlaşmazlığın ardından gelişmeleri takip ediyor olacak. Donald Trump, haftasonunda Çin’e yönelik eleştirilerde bulunurken, Çin Komünist Partisi’ne bağlı Global Times Trump’ın tavrının Beyaz Saray sözcülerinin çok gerisinde kaldığını belirtmişti. Söz konusu gelişmeler, küresel piyasalarda “reflation trade” (Trump’ın planladığı harcamaların ABD enflasyonunu destekleyeceği yönündeki beklentilerin etkisiyle tetiklenen hisse senetlerinde ve dolardaki yükseliş ile tahvillerdeki düşüş) olarak söz edilen ivme için risk oluşturuyor. Piyasalarda, Aralık tatil dönemi ve yıl sonu öncesi, gelecek haftalarda işlem hacminin zayıflaması bekleniyor. Japonya Merkez Bankası’nın (BOJ) Salı günkü para politikası kararlarının alınacağı toplantı, 2016 yılındaki son G7 ülkesi merkez bankası toplantısı olacak.

Sydney’de “Dolar endeksinin sürdürülebilir bir şekilde yükseldiğini görmüyorum. Fed fonlama oranı vadelilerine göre iki faiz artırımı ve Trump politikalarına ilişkin birçok beklenti fiyatlandı” diyen St. George Bank Ltd. kıdemli ekonomisti Janu Chan, “Denklemin diğer tarafında, Avrupa Merkez Bankası (AMB) ve BOJ’un para teşviklerinin artırılması ihtimali düşük. Dolardaki zayıflamanın büyük oranda kar satışlarından kaynaklanıyor, fakat Çin ve ABD insansız hava aracıyla ilgili jeopolitik endişelere bağlı olması da mümkün” şeklinde görüş bildirdi.

Kaynak: Bloomberg HT

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.