Merkez Bankası bu hafta faiz indirecek mi? 22.11.2016

Merkez Bankası bu haftaki PPK toplantısında ne yapar? İşte uzmanların faiz beklentileri...

0
645

Piyasalarda gözler Merkez Bankası’nda 

Piyasalarda gözler Merkez Bankası’nın 24 Kasım saat 14:00’da açıklayacağı faiz kararında.

‘TCMB haftalık repo faizini 25 baz puan artırır’

Almanya’nın en büyük bankası Deutsche Bank, TCMB’den haftalık repo faizini 25 baz puan artırmasını öngörüyor. Yurt içinde ise uzmanların bir kısmı 25 baz puanlık artış beklerken, bir kısmı ise değişiklik beklemiyor.

Deutsche Bank, Türk Lirası’nın zayıflama trendini devam ettirdiği ve aynı zamanda ekonomik büyümenin ilk öngörülerden biraz daha büyük yavaşlama gösterdiğine işaret ederek TCMB’nin böyle bir ortamda eylemsiz kalmasının en iyi seçenek olmayacağını savundu.

Deutsche Bank dün yayınladığı raporda, 18 Kasım’da toplanan Ekonomik Koordinasyon Kurulu’nun TCMB’nin fiyat istikrarını korumak için gerekli tüm önlemleri alacağının ifade edildiğini hatırlattı. Bu ortamda TCMB’nin Perşembe Günü Yapılacak Para Politikası Komitesi toplantısında basitleştirme sürecine son vereceğini öngören Deutsche Bank, TCMB’den %55 olasılıkla politika faizi olan 1 hafta vadeli repo faizini 25 baz puan artırarak yüzde 7,75’e çıkarmasını, faiz koridorunun alt ve üst bantlarını ise yüzde 7,25 ve 8,25 olarak koruma yönünde adım atmasını bekliyor.

Deutsche Bank, diğer seçenekler olarak TCMB’nin tek bir politika faizi rejimine geçmesini ve TL’nin getirisinin yeniden gelişmekte olan piyasalardaki benzerleri ile rakebet edebilir hale gelmesini sağlayacak şekilde önleyici bir düzeltme ile yeni bir politika faizi belirlemesini gösterdi.

Deutsche Bank, TCMB’nin bu yönde adım atması olasılığını sadece yüzde 5 olarak gördüğünü vurguladı. Deutsche Bank’ın yüzde 40 olasılık verdiği diğer seçenek ise cari politika duruşunun devam ettirilmesi, cari piyasa gerilimlerini global faktörlere bağlamak ve bunlara tekrar ROK gibi marjinal niceliksel tedbirlerle yanıt vermek olarak ortaya çıktı.

Deutsche Bank, TCMB’nin Kasım ayı PPK toplantısında güçlü bir mesaj vermemesi halinde bunun piyasa güveninde daha fazla kötüleşmeye yol açacağı uyarısında da bulundu.

KAYNAK: Uzmanpara

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.