İş görüşmesinde sorulmaması gereken 5 soru

İş görüşmesine gitmeden önce kılık, kıyafetten, duruşa kadar hemen hemen her detaya dikkat edilir. Bunlarla ilgili pek çok kaynaktan bilgi edinilir ama bazen ne kadar araştırma yapılsa da bazı şeyler heyecandan atlanabilir. Eğer o işe alınmak istiyorsanız kılık, kıyafet ve duruş dışındaki unsurlara da özen göstermelisiniz. Mesela bir görüşmesinde sorulmaması gereken soruları sormayarak insan kaynakları uzmanından tam not alabilir ve o işin yeni sahibi siz olabilirsiniz. İşte bir iş görüşmesinde sormamanız gereken o 5 soru:

0
4367

Senem Türkanoğlu/Editör

Maaşıma ne zaman zam alacağım?

Bir iş yerinde girmeden önce zammı düşünmek karşı tarafta olumsuz izlenim bırakabilir. İlk etapta maaş zammı dışında işin size uygun olup, olmadığını doğru analiz etmelisiniz. İşinizi iyi yaparsanız er ya da geç hakkınızı alırsınız!

Ne zaman terfi alırım?

Maaş dışında ilk iş görüşmesinde ne zaman terfi alacağım sorusunu sakın ama sormayın! Daha işe alınmadan terfi düşünmek mantıklıca olmaz! Önce işe alınmak için çaba göstermeli sonra başarınızla adınızdan söz ettirerek bu isteği talep etmelisiniz. Unutmayın; emeksiz yemek olmaz. Çaba göstermeden ne yazık ki hiçbir şey olmuyor!

Şirketiniz ne yapıyor?

Bir iş görüşmesinde sorulmaması gereken sorulardan biri de: Şirketiniz tam olarak ne iş yapıyor? Bu soru tam bir fiyasko! Bir iş görüşmesinde bu soruyu yöneltirseniz baştan kaybettiniz demektir. Şirketle ilgili detaylı bilgi edinmeden asla iş başvurusu yapmamalısınız. Şirketin faaliyeti, tarihi yani a’dan z’ye tüm detayları iyice araştırmalısınız. Hakkında bilgi sahibi olmadığınız bir şirkete faydalı da olamazsınız. Hayal kırıklığı yaşamak istemiyorsanız yeteneklerinize uygun işler aramalı ve bu doğrultuda başvurularınızı gerçekleştirmelisiniz.

Çalışma saatleri esnek mi?

Başvuru yaptığınız şirkette esnek çalışma saatleri varsa bu size zaten söylenecektir. Bu sebeple sabırlı olmalı ve iş görüşmesinde gereksiz soru sormaktan kaçınmalısınız!

Bir haftada kaç saat çalışmam gerekiyor?

İş görüşmesinde elenmenize sebep olacak bir diğer soru da: Bir haftada kaç saat çalışmam gerekiyor? Zaman yönetimi kavramı bir işte oldukça önemlidir. Çalışırken zaman kontrolünü yapamayan insan kendini de yönetemez algısı bırakmak istemiyorsanız bu soruyu unutmalısınız!

 

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.