Mutlu bir evliliğin 5 sırrı

Evliliğinizde ilk günkü gibi mutlu değil misiniz?  Romantik anlarınızın ve beraber yaptığınız keyifli aktivitelerin artık yavaş yavaş sona erdiğini mi düşünüyorsunuz? O halde bire şeyleri yeniden gözden geçirme zamanı geldi. İşte mutlu bir evliliğin 5 sırrı:

0
3975

Senem Türkanoğlu/Editör 

Sohbet edin

Mutlu bir evliliğin ilk sırrı; eşinizle keyifli sohbet edebilmektir. Eşinizle sohbet edebiliyor musunuz?  Öncelikle kendinize bu soruyu sormalısınız? Araştırmalar birbiriyle sohbet eden çiftlerin daha mutlu olduğunu gösteriyor. Bazı insanlar yapı gereği suskundur. Eğer evliyseniz çok suskun olmamalısınız. Önemli olan onunla her şeyi paylaşabilmenizdir. Eşiniz aynı zaman da en iyi arkadaşınız da olmalı. İletişim kurmakta zorlandığınız biriyle evlilik yürütmeniz zor bir hal alabilir!

Kendinize zaman ayırın

Günümüzde artık hemen hemen her yerde sürekli bir arada olan çiftleri görmek mümkün. Evet, yan yana olmak birlikte vakit geçirmek güzel şeyler. Fakat kendinize özel bir alan yaratmalısınız. Sürekli yan yana olmak bir süre sonra çiftlerinden birinin sıkılmasına yol açabilir. Bu sebeple kendinize özel zaman ayırmalı ve programlar yapmalısınız.

Ortak etkinlikler yaratın

Mutlu bir evliliğin sırlarından biri de ortak zevk alınabilecek aktiviteler yaratmaktır. Biri dışarı çıkmak istiyor, diğeri istemiyorsa bu ilk başlarda olmasa da ilerde sorun yaratabilir. Dolayısıyla ikinizin de ortak zevk aldığı etkinlikler yaratmalısınız.

Mutlu olmak için sabırlı olun

İlişkinizde yaşadığınız zorluklar karşısında hemen pes etmemelisiniz. Yaşadığınız sorunlar karşısında sabırlı olmamalısınız. Tabii her şey saygı çerçevesinde olmalı. Saygısızlık hakaret, küfür bir ilişkinin zedelenmesine yol açabilir. Evliliğinizde her türlü zorluklar yaşayabilirsiniz. Örneğin; faturalarınızı ödemekte zorluk çekebilirsiniz, eşiniz ağır bir hastalık geçirebilir ama önemli olan her şeye göğüs gelebilecek güç de olabilmektir. Sabır olup, ben değil “biz” derseniz mutlu olabilirsiniz.

Sevgiyi tüketmeyin

Çoğu araştırma aşkın ömrünün ortalama 2,5 yıl olduğunu gösteriyor. Hatta bazı araştırmalarda bu süre 1 yıla kadara düşüyor. Son yıllarda artan boşanmalar adeta aşkın ömrünün olduğunu kanıtlar nitelikte. Aşk zamanla bitiyor önemli olan aşkı sevgi ve alışkanlıklara dönüştürüp birlikteliğe devam edebilmektir. Aşk bitse de sevgiyi tüketmeden mutlu bir evlilik yaşayabilirsiniz.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.