Bolu Çimento – BOLUC Hisse Senedi

0
2768

BOLU ÇİMENTO SANAYİİ A.Ş.

1968 yılında Bolu’da kurulan Bolu Çimento Sanayii A.Ş. bölgenin ihtiyaç duyduğu yapı malzemesini üretmektedir. Bolu Çimento’nun yıllık klinker üretim kapasitesi 2,5 milyon ton, çimento üretme kapasitesi 5.5 milyon tondur.

Bolu’da bulunan merkez tesisinde 1.3 milyon ton klinker üretiminin yanı sıra 2.8 milyon ton yıllık çimento kapasitesi bulunmaktadır. Şirketin yönetimsel faaliyetleri ve ana birimleri de bu merkezde konumlandırılmıştır. 2014 Ağustos ayı içerisinde döner fırın atık ısısından elektrik (WHR) enerjisi üretimi yatırımı tamamlanarak devreye alınmıştır. 1996 yılında paketleme ünitesi olarak kurulan Ankara Sarayköy’deki şube, 1998 yılında öğütme ve paketleme tesisine dönüştürülmüş olup 2015 yılında döner fırın ve öğütme kapasite artışı yatırımının tamamlanmasıyla birlikte yıllık 1.2 milyon ton klinker, 1.7 milyon ton çimento öğütme kapasitesine ulaşmıştır.  Karadeniz Ereğli bölgesinde yer alan bu şube, yıllık 1 milyon tonluk öğütme kapasiteli olup 45.000 metrekarelik bir alan üzerine kurulmuştur. Öğütme prosesinde cürufun kurutulması için kullanılan doğalgaz ile çalışan sıcak hava ocağı yerine, kurutma verimliliğini artırmak için akışkan yataklı sıcak hava ocağı yatırımı yapılarak Temmuz 2014 tarihinde devreye alınmıştır.

BOLUC işlem kodu ile Borsa İstanbul’da (BIST) işlem gören Bolu Çimento’nun faaliyet konusu klinker ve çimento üretimi ve satışıdır. Bolu Çimento, imalat sanayii, taş ve toprağa dayalı, taş ve toprağa dayalı diğer sanayi sektörlerinde faaliyet göstermektedir.

Bolu Çimento Borsa İstanbul’da BIST TAŞ, TOPRAK, BIST 100, BIST SINAİ, BIST TÜM ve BIST YILDIZ endekslerine dahildir.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.