NYSE Bitcoin Endeksi

0
1088

NYSE Bitcoin Endeksi

2015’ten beri New York Borsası’nda (NYSE) NYXBT kodu ile işlem gören Bitcoin Endeksi, dijital para bitcoini baz alan dünyadaki ilk endekstir. Bitcoin, herhangi bir ülkeye, merkez bankasına ve bankaya ait olmamakla birlikte dijital olarak paranın tasarruf, değiştirilebilir olma, ortak değer ölçüsü, tasarruf aynı zamanda yatırım aracı olma gibi unsurları da taşımaktadır.

Yatırımcılarına dünyanın her yerinde dijital olarak ödeme özgürlüğü de sunan bitcoin, ülkeden ülkeye değişmekle beraber, düşük yüzde ile veya bedelsiz olarak ödeme gerçekleştirilebilmesi ve şu an dünya üzerinde tedavülde bulunan bitcoinlerin toplam değeri ile bitcoin ile işlem yapan işletmelerinin sayısının az olması nedeni ile fiyatlarındaki volatilite çok yüksektir. Bitcoin için ileri sunulan en büyük sav ise geleceğin tek parası olacağıdır.

NYSE Bitcoin Endeksi ihraç edildiği tarihten itibaren 2015 Ağustos ayında 216 dolar ile en düşük seviyeyi, 2016 Haziran ayında 745 dolar ile en yüksek seviyeyi test etmiştir.  Diğer endeks fiyatlarına web sitemizden ulaşabilirsiniz.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.