TÜPRAŞ – TUPRS Hisse Senedi

0
3199

TÜPRAŞ-TÜRKİYE PETROL RAFİNELERİLERİ A.Ş.

1955 yılında Türkiye’nin ilk petrol rafinerisi olarak kurulan Tüpraş-Türkiye Petrol Rafinelerileri A.Ş., İzmit, İzmir, Kırıkkale ve Batman’da bulunan  dört rafinerisi ile Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu petrol ve ürünlerini sağlamaktadır. Üretime 1955 yılında başlayan Batman Rafinerisi 1.1 milyon ton, 1961 yılında kurulan İzmit Rafinerisi 11 milyon ton, 1972 yılında kurulan İzmir Rafinerisi 11 milyon ton ve 1986’da hizmete giren Kırıkkale Rafinerisi 5 milyon ton rafinaj kapasitesine sahip olan Tüpraş, yıllık 28 milyon tonluk satışı ile Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşları arasında yer almaktadır.

Koç Holding’in iştiraki olan Tüpraş’ın hisse senetleri 1991 yılından beri Borsa İstanbul’da (BİST) işlem görmektedir. Hisselerinin yüzde 49’u halka açık olan Tüpraş, petrol dağıtım şirketi OPET’in yüzde 40’ına, armatörlük, denetim ve acente hizmeti veren Ditaş’ın yüzde 79.98’ine sahiptir.

TUPRS kodu ile Borsa İstanbul’da işlem gören Tüpraş, tabi olduğu mevzuat uyarınca ilgili kurum ve kuruluşlardan gerekli izin, lisans vb’nin alınması kaydıyla, her çeşit ham petrol, petrol ürünleri ve kimyasal ürünleri temin ve rafine etmek, üretilen ve ithal edilen ham petrol, petrol ve kimyasal ürünlerin ihracat dahil her türlü ticari faaliyeti ile beraber üretim ve satış aşamasında depolama ve taşıma faaliyetlerinde ve enerji üretimiyle ilgili her türlü faaliyette bulunmak amacıyla kurulmuştur. Tüpraş, imalat sanayii, kimya, petrol kauçuk ve plastik ürünler, petrol rafinerileri sektörlerinde faaliyet göstermektedir.

Tüpraş, Borsa İstanbul’da BIST 100,  BIST 30, BIST TÜM, BIST Kocaeli, BIST 50, BIST SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK ENDEKSİ, BIST KURUMSAL YÖNETİM, BIST KİMYA, PETROL, PLASTİK, BIST SINAİ, BIST YILDIZ endekslerine dahildir.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.