Termal kıyafet alırken nelere dikkat etmeli?

Kış soğukları, kar derken üst üste giyilen kıyafetlerle korunmaya çalışılıyor. Kalın kıyafetlerin dahi ısıtmadığı durumlarda ise termal kıyafetler çözüm oluyor. Kalın giyinmeyi sevmeyenler için termal kıyafetler ise tercih sebebi.

1
4993

Soğuk havalarla birlikte paltolar, montlar, atkı, şapka, kazaklar, hırkalar..üst üste giyilen bir dürü kıyafete rağmen yine de üşüyoruz diyenler için termal kıyafetler çok cazip. Termal kıyafetleri cazip hale getiren diğer bir durum ise kat kat giyinmeyi gerektirmemesi.

İnternetten alışveriş yaparken nelere dikkat edilmeli?

Termal kıyafet giyenlerin arasında sadece soğuktan korunmak isteyenler bulunmuyor. Dağcılar, yelkenciler, doğa sporu ile uğraşanlar hatta salon sporları ile dahi yapanlar termal kıyafetleri terlememek için seçiyorlar. Tabi bu arada çok terleyenler de terlemeden korunmak amacıyla termal kıyafetlere yöneliyorlar.

Termal kıyafetler neden tercih ediliyor?

*Termal kıyafetlerin tercih edilmesinde ki en büyük sebep vücut ısının yüzde 80’nini kıyafetin içine hapsetmesi. Diğer kıyafetler vücut ısını dışarı verirken termal kıyafetler vücut ısısını muhafaza ediyor.

*Termal kıyafetlerin cazip olan diğer bir yönü ise vücut ile uyum içinde olması, giyeni rahatsız etmemesi.

*Termal kıyafetler vücut ısısını kontrol eder. Isı kontrolü sağlayarak optimal nem transferi sağlarlar. Dolayısıyla terletmez ve bakteri üremesine neden olmazlar.

*Termal kıyafetler nefes aldıkları için vücudu kuru tutarlar. Vücut terlediğinde ise teri dışarı atarlar böylece kişi üşümediği gibi terlemeye karşı da korunmuş olur.

Kıyafet alırken nelere dikkat edilmeli?

Termal kıyafet alırken nelere dikkat etmeli?

Vücut hareket ettikçe terler, terin vücutta kalması ise kasların tutulmasına ve hastalanılmasına neden olur. Termal kıyafetler teri dışarı ileterek vücudun kuru kalmasını sağlar. Bu sebeple termal kıyafetlerin kumaşları çok önemlidir. Termal kıyafetlerin bambu, breathable (nefes alabilen) bambu, modal, polyester, polyamid ve özel üretilmiş teknik ipliklerden yapılmış olması gerekmektedir. Termal kıyafet alırken kumaşının cinsini etiketinden kontrol etmelisiniz.

Termal ürün alırken gözeneklerinin sık olması önemlidir. Termal türü ürünler sık gözeneklidir ve cildin hava almasını sağlarlar. Alınan ürünlerin taklit olmamasına, termal ürünlerde uzmanlaşmış olmasına dikkat edilmelidir.

Termasl kıyafetleri ilk kullananların en çok şikayet ettikleri husus ise ilk giyildiğinde vücutta serinlik hissi oluşturmasıdır. Bunun sebebi vücudun termal kıyafete alışma sürecidir. Termal kıyafet vücudun ısı dengesini, vücudun hava almasını ve nem dengesini sağlamaktadır. Dolayısıyla ilk giyildiğinde oluşan üşüme hisse kısa bir süre içinde geçmektedir.

PAYLAŞ
Önceki İçerikTevkifat Nedir?
Sonraki İçerikİtfa Nedir?

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

1 YORUM

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.