Tümosan – TMSN Hisse Senedi

0
1344

TÜMOSAN MOTOR VE TRAKTÖR SANAYİ A.Ş. – TMSN

1975 yılında kurulan Tümosan Motor ve Traktör Sanayi A.Ş., motor tahrik ve aktarma organları ve benzeri teçhizatı üretmek amacıyla kurulmuş,ancak faaliyetlerini dizel motor ve traktör üretiminde yoğunlaştırmıştır. Türkiye’nin ilk dizel motor üreticisi olma özelliğini taşıyan Tümosan, aynı marka ile üretilen traktörlere dizel motor sağlaması yanında Türk Traktör ve Otoyol için de uzun yıllar dizel motor üretimi gerçekleştirmiştir.

Türkiye’nin tek çatı altında en büyük üretim kapasitesine sahip olan Tümosan, ihtiyaç halinde kapasite artırımını, ek arsa yatırımı yapmaksızın mevcut kompleks üzerinde gerçekleştirme imkanına sahiptir. Tesislerin kurulu olduğu Konya, traktör talebinin yaklaşık yüzde 35’ini oluşturan; Akdeniz, Güney Doğu Anadolu ve Orta Anadolu’ya yakınlığı, kara ve demiryollarının kesişim noktasında bulunması ve Tümosan’ın yurt içinden yaptığı malzeme tedarikinde, yaklaşık yüzde 20 ile en yüksek paya sahip il olması avantajlarına sahiptir.

TMSN işlem kodu ile Borsa İstanbul’da işlem gören Tümosan’ın ana faaliyet konusu imalat sanayi, metal eşya, makine ve gereç yapım, makine ve gereç hariç olmak üzere metal eşya sanayidir.

Tümosan, Borsa İstanbul’da BIST SINAİ / BIST 100-30 / BIST TÜM / BIST 100 / BIST METAL EŞYA, MAKİNA / BIST Konya / BIST YILDIZ endekslerine dahildir.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.