Sarkuysan – SARKY Hisse Senedi

0
2454

SARKUYSAN ELEKTROLİTİK BAKIR SANAYİ VE TİCARET A.Ş. – SARKY

1972 yılında kurulan Sarkuysan Elektrolitik Bakır Sanayi ve Ticaret A.Ş., Kapalıçarşı’da altın ticareti yapan sarraf ve kuyumcuların öncülüğünde kurulmuştur. SARraf, KUYumcu ve SANatkar kelimelerinin ilk 3 harflerinin birleştirilmesinden türetilen Sarkuysan, Gebze ve Darıca Bölgesinde sahibi olduğu 180 dönüm arazide 77.000 m2kapalı alanda elektrolitik bakır ve mamulleri, bakır boru ve bakır lama üretimi yapmaktadır. Üretim kapasitesi yıllık 200 bin tonun üzerinde olan Sarkuysan’ın üretimini gerçekleştirdiği ürünler elektroteknik, elektronik, motor, haberleşme, elektrik üretim ve dağıtımı, güneş enerjisi, ev cihazları ölçü aletleri, savunma, otomotiv, kimya, inşaat, ısıtma – havalandırma ve sıhhi tesisat sanayilerinin standart girdisi olmaktadır.

Sarkuysan’ın iştirakleri arasında, makine yedek parça imalatı ve çevre koruma teknolojileri alanında faaliyet gösteren SARMAKİNA A.Ş., otomotiv ve makine imalatı sektörüne pik ve sfero döküm üretimi yapan DEMİSAŞ A.Ş., pazarlama ve satış şirketi SARDA A.Ş. ile emaye bobin teli üretimi yapan Bemka A.Ş.’nin ortağı Bektaş A.Ş yer almaktadır. Sarkuysan’ın yoğun ihracatı çerçevesinde ürünlerini doğrudan pazarlamak üzere İtalya’da bir şubesi ve ABD’de 2002 yılında faaliyete geçen SARK-USA isimli satış ve pazarlama şirketi bulunmaktadır. Ayrıca ABD’de yeni kurulan Sark-Wire isimli şirketi 2009 yılı sonlarından itibaren ABD’de üretim yapan öncü bir Türk kuruluşu olarak New York eyaletinin başkenti Albany’deki fabrikasında üretime başlamıştır. Bunların dışında küçük çaplı talepleri karşılamak üzere İstanbul’da Perpa Ticaret Merkezi’nde satış mağazası ile Ege Serbest Bölgesinde ihracat amaçlı katma değeri yüksek ürünler üreten tesisleri bulunmaktadır.

SARKY işlem kodu ile Borsa İstanbul’da işlem gören Sarkuysan’ın faaliyet konusu elektrolitik bakır tel, bakır boru ve bakır alaşımları imalatı ve ticaretidir. Sarkuysan, imalat sanayii, metal ana sanayi, demir, çelik dışında metal ana sanayii sektörlerinde faaliyet göstermektedir.

Sarkuysan, Borsa İstanbul’da BIST 100 / BIST TÜM / BIST YILDIZ / BIST TEMETTÜ / BIST METAL ANA / BIST TEMETTÜ 25 / BIST SINAİ / BIST Kocaeli endekslerine dahildir.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.