Ünye Çimento – UNYEC Hisse Senedi

0
4163

ÜNYE ÇİMENTO SANAYİ VE TİCARET A.Ş. – Ünye Çimento

1969 yılında Ordu’nun Ünye ilçesinde kurulan Ünye Çimento Sanayi ve Ticaret A.Ş., Karadeniz bölgesine yönelik çimento üretimini gerçekleştirmektedir. Ünye Çimento, Türkiye Çimento Sanayii T.A.Ş. ve Ordu Yardımlaşma Kurumu’nun (OYAK) yüzde 40, gerçek kişilerin yüzde 20 paya sahip olarak oluşturduğu ortaklıkla faaliyetlerine başlamıştır. Kurulu kapasitesi yılda 600 bin ton çimento olan Ünye Çimento, kuruluşundan beri önem verdiği kapasite artırımı, iyileşme ve modernizasyon çalışmalarıyla bugün yılda 1,5 milyon ton klinker ve yılda 2,6 milyon ton çimento kapasitesine ulaşmıştır.

Ünye Çimento’nun yurtiçi ve yurtdışı satışlara ait deniz yolu lojistiği, üretim tesisinin yanı başında yer alan, şirketin öncelikli kullanım hakkına sahip olduğu Ünye Limanı’ndan gerçekleştirilmektedir. Rize/Çayeli’nde 1999 yılında faaliyete başlayan Çimento Dolum ve Paketleme Tesisi, 22.000 ton çimento stoklama kapasitesine sahiptir. Tesisin kendine ait limanı ve gemi boşaltma ekipmanları mevcuttur. Doğu Karadeniz bölgesindeki en uç noktalarda yer alan projelere bu tesisten hizmet verilmektedir. Romanya’nın Mangalia Limanı’nda 2009 yılında faaliyete başlayan Çimento Dolum ve Paketleme Tesisi, 8.000 ton çimento stoklama kapasitesine sahiptir. Tesis sınırında kullanıma açık Mangalia Limanı ile tesise ait gemi boşaltma ekipmanı mevcuttur. Romanya ve Bulgaristan pazarına dökme ve torbalı çimento satışı yapılan tesis, Ünye Çimento’nun Avrupa Birliği’ne açılan kapısıdır

UNYEC işlem kodu ile Borsa İstanbul’da işlem gören Ünye Çimento’nun ana faaliyet konusu imalat sanayii, taş ve toprağa dayalı, taş ve toprağa dayalı diğer sanayi alanlarıdır. Ünye Çimento, imalat sanayii, taş ve toprağa dayalı, taş ve toprağa dayalı diğer sanayi sektörlerinde hizmet vermektedir.

Ünye Çimento, Borsa İstanbul’da BIST SINAİ / BIST 100 / BIST ANA / BIST TEMETTÜ / BIST TAŞ, TOPRAK / BIST TÜM endekslerine dahildir.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.